logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: FOT. ADOBE STOCK/ Inne

Znikome korzyści

Poniedziałek, 29 sierpnia 2022 (08:24)

Aktualizacja: Poniedziałek, 29 sierpnia 2022 (09:19)

Władze Danii zdecydowały o zaprzestaniu powszechnego szczepienia przeciw COVID-19 dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Zarówno dostępne badania, jak i nasze obserwacje wskazują, że śmiertelność na skutek zachorowań na COVID-19 jest związana z wiekiem. COVID-19 wykazuje U-kształtny wzór śmiertelności. Ryzyko zgonu z powodu COVID-19 maleje we wczesnym okresie życia (noworodki i dzieci w pierwszym roku życia wykazują nieco podwyższone ryzyko zgonu, podobnie jak przy innych chorobach), w wieku od 3 do 10 lat osiąga ono swoje minimum, a następnie rośnie wykładniczo przez całe życie. Dane z końca 2021 roku w Polsce pokazują, że wynosiło ono odpowiednio: od 0 do 30. roku życia – 0,0 proc.; od 30. do 40. – 0,4 proc.; od 40. do 50. – 2,3 proc.; od 50. do 60. – 2,8 proc.; od 60. do 70. – 7,7 proc.; od 70. do 80. – 15 proc., i powyżej 80. – 22,6 proc.

Najnowsze dane z sierpnia 2022 roku ze Stanów Zjednoczonych wskazują podobnie na bardzo małą – bliską zeru – śmiertelność w kategorii wiekowej poniżej 30 lat. Na podstawie danych z 37 krajów, przeanalizowanych przez amerykańskich naukowców, najniższe wskaźniki śmiertelności – bliskie zeru – zaobserwowano u dzieci
7-9-letnich w USA i Wielkiej Brytanii oraz 3-4-letnich w Hiszpanii. Jednak dokładne minimum było trudne do określenia ze względu na nieliczne przypadki śmiertelności wśród dzieci, z wyjątkiem noworodków, u których śmiertelność była wyższa – na poziomie osób dwudziestoletnich.

Również ryzyko zakażenia i ciężkiej choroby wywołanej przez SARS-CoV-2 w przypadku dzieci i młodzieży jest małe. Jeśli już choroba wystąpi, to na ogół objawy są dużo łagodniejsze niż u osób dorosłych. Stwierdzono także, że dzieci są nie tylko w znacznie mniejszym stopniu niż dorośli podatne na COVID-19, ale również mniej podatne na COVID-19 niż na inne choroby układu oddechowego. Jak się okazuje, dzieci w sposób naturalny są lepiej chronione przed zachorowaniem i ciężkimi postaciami COVID-19 niż przed tak powszechnymi chorobami, jak grypa czy zapalenie płuc, w przypadku których śmiertelność dzieci poniżej 12. roku życia jest wyższa niż z powodu COVID-19 (dane dotyczące śmiertelności grypy i zapalenia płuc pochodzą z lat 1999-2018). Na znacznie mniejszą częstotliwość występowania COVID-19 u dzieci (poza noworodkami) ma wpływ ich układ odpornościowy, który lepiej radzi sobie z wirusem, a także to, że receptory ACE2, przez które koronawirus wnika do organizmu, funkcjonują u dzieci inaczej niż u dorosłych, gdyż rozwijają się i wykształcają wraz z wiekiem. Receptory te są też w inny sposób rozłożone w organizmie dziecka – u dzieci jest ich dużo mniej w drogach oddechowych niż u osób starszych.

Dostępne analizy skłaniają do postawienia pytania o sens powszechnych szczepień dzieci przeciw COVID-19.

Drogi Czytelniku! Więcej można przeczytać w papierowym  wydaniu „Naszego Dziennika” dostępnym w punktach sprzedaży prasy lub w wersji elektronicznej TUTAJ.

 

Dr Małgorzata Prusak

Nasz Dziennik