logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Musimy walczyć o prawdę

Wtorek, 7 października 2014 (09:37)

Aktualizacja: Wtorek, 7 października 2014 (14:02)

W najbliższą sobotę przed warszawską siedzibą KRRiT odbędzie się protest w obronie Telewizji Trwam, która po raz kolejny padła ofiarą dyskryminacji ze strony tej instytucji.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) nałożyła karę na Fundację Lux Veritatis, która jest nadawcą Telewizji Trwam, w wysokości 50 tys. zł. Przyczyną takiej sytuacji jest rzekome propagowanie działań sprzecznych z prawem przez katolickie medium. Kara dotyczy relacji z Marszu Niepodległości w Warszawie z 11 listopada 2013 roku. Według KRRiT, prowadzący audycję i jego gość popierali niszczenie kojarzonej ze środowiskiem LGBT tęczy na placu Zbawiciela.

Nie jest to pierwszy przypadek nierównego traktowania mediów katolickich. Na początku roku KRRiT nałożyła 30 tys. zł kary na Radio Maryja za emisję ukrytego przekazu handlowego, za który uznano informację o zjeździe absolwentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej podaną przez o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora tego radia.

Innym przejawem niesprawiedliwego podejścia do Fundacji Lux Veritatis jest zobowiązanie jej do uiszczenia opłaty koncesyjnej w wysokości prawie miliona złotych, mimo że Telewizja Trwam nie mogła nadawać swojego sygnału jeszcze przez kilka miesięcy.

– Nie możemy pozostawać obojętni na takie traktowanie katolickich mediów. Już raz stoczyliśmy batalię o Telewizję Trwam, kiedy stawką była koncesja na multipleksie, i wygraliśmy. Od KRRiT powinniśmy oczekiwać obiektywizmu i działań wspierających rozwój rynku medialnego. Natomiast postępowanie tej instytucji w stosunku do Radia Maryja i Telewizji Trwam wygląda tak, jakby Rada chciała zablokować działanie tych mediów albo chociaż utrudnić im życie – powiedziała w rozmowie z NaszymDzienniekim.pl Elżbieta Kruk, poseł PiS oraz członek sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Organizatorem sobotniej demonstracji jest Prawica Rzeczypospolitej, która sprzeciwia się dyskryminowaniu mediów katolickich przez organy administracji państwowej.

Protest rozpocznie się 11 października o godz. 15.00 na skwerze ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 9. Będzie to pierwsza z wielu manifestacji domagających się równego traktowania wszystkich mediów.

MPA

NaszDziennik.pl