logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: arch/ -

Niezłomny „Ogień”

Czwartek, 23 października 2014 (14:46)

Dzisiaj przypada 99. rocznica urodzin Józefa Kurasia ps. „Ogień”, który był żołnierzem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, a także jednym z dowódców oddziałów podziemia antykomunistycznego.

Józef Kuraś urodził się 23 października 1915 r. w Waksmundzie. Przed II wojną światową był w szeregach Korpusu Ochrony Pogranicza. Podczas wojny pod pseudonimem „Orzeł” dowodził oddziałem partyzanckim na Podhalu. W czerwcu 1943 r. Niemcy zamordowali jego żonę, 2,5-letniego syna i ojca, a następnie podpalili zabudowania, nie pozwalając ich gasić. Kuraś przyjął wówczas pseudonim „Ogień”.

Na początku 1945 r. Kuraś uczestniczył w tworzeniu Milicji Obywatelskiej, przez trzy miesiące był komendantem MO w Nowym Targu i w Urzędzie Bezpieczeństwa w Zakopanem. Według historyków, realizował w ten sposób zalecenia Mikołajczykowskiego Stronnictwa Ludowego, które dotyczyły przejmowania władzy na wyzwolonych przez Sowietów terenach.

Kiedy okazało się, że wizja ta jest nierealna, Kuraś utworzył Oddział Partyzancki „Błyskawica”, przystępując do walki z władzą komunistyczną. Zmarł 22 lutego 1947 roku w Nowym Targu. Instytut Pamięci Narodowej szuka miejsca jego pochówku.

Według historyków, negatywny obraz Kurasia funkcjonujący w niektórych środowiskach jest efektem dziesięcioleci PRL-owskiej propagandy, która wbrew faktom usiłowała z antykomunistycznego partyzanta zrobić pospolitego zbrodniarza.

Cześć jego pamięci!

MPA, PAP

NaszDziennik.pl