logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Pamiętajmy o tych, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje życie

Piątek, 31 października 2014 (18:22)

Apel ks. bp. Józefa Guzdka, biskupa polowego Wojska Polskiego, o modlitewną pamięć o żołnierzach i wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę:

Nasza Ojczyzna usłana jest cmentarzami i kwaterami wojennymi, na których spoczywają obrońcy Ojczyzny. Pragnę zachęcić wiernych Ordynariatu Polowego do nawiedzenia grobów i modlitwy za poległych, których serca wypełnione były miłością do Ojczyzny. W ostatnich latach odkryto wiele miejsc pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej kontynuowali walkę zbrojną, nie godząc się z nową formą zniewolenia narodu polskiego. Niech zapłoną znicze, a w niebo wzniesie się nasza modlitwa o wieczny pokój dla tych, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje życie.

Zachęcam Was także, aby okazać chrześcijańską postawę miłosierdzia, troszcząc się o cmentarze, na których spoczywają żołnierze wrogich nam armii. Niech z mocą wybrzmi tam modlitwa „Ojcze nasz…”, a szczególnie jej fragment: „i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”.

Do listopadowej modlitwy za zmarłych dołączmy imiona biskupów polowych i księży kapelanów, którzy odeszli już na wieczną wartę, a przez wiele lat pełnili duszpasterską posługę wśród żołnierzy i ich rodzin.

Modlitwa za poległych i zmarłych żołnierzy niech pomoże nam uświadomić sobie wagę złożonej przysięgi wojskowej, „Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”. Niech będzie także przynagleniem do podejmowania działań na rzecz pokoju, pojednania i sprawiedliwości społecznej.

Wszystkim, którzy włączą się do modlitwy Ordynariatu Polowego za zmarłych i poległych w obronie Ojczyzny, udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

Ks. bp Józef Guzdek
Biskup Polowy Wojska Polskiego

Źródło: www.ordynariat.wp.mil.pl

NaszDziennik.pl