logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: arch. UKSW/ -

Zostań historykiem swojej rodziny

Środa, 5 listopada 2014 (14:23)

 

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

 

Z dr. Andrzejem Nowikiem rozmawia Izabela Kozłowska

 

W sobotę poprowadzi Pan zajęcia „I Ty możesz zostać historykiem swojej rodziny”. Czym będą się one różniły od warsztatów genealogicznych, które dotychczas odbywały się w siedzibie Fundacji Dobrej Edukacji Maximilianum?

– Warsztaty „Skąd nasz ród” były przeznaczone przede wszystkim dla tych genealogów, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę i umiejętności, te natomiast przeznaczone są dla osób początkujących. Po drugie, będą przedstawiane głównie te źródła do poszukiwań genealogicznych, których kopie są dostępne w internecie (akta metrykalne i akta stanu cywilnego, ale nie tylko). Trzecia różnica sprowadza się do włączenia poznawania historii rodzinnej do domowej edukacji.

Tytuł warsztatów w jasny sposób wskazuje, że każdy z nas może być historykiem we własnej rodzinie. Jest to trudne zadanie?

– Jeżeli ktoś ma chociaż trochę zapału, zadanie to okazuje się nie takie trudne, a poza tym może przynieść dużo radości dla całej rodziny. Trzeba zacząć od zebrania w rodzinie starych dokumentów, jest to również okazja do poszukiwań starych zdjęć i innych rodzinnych pamiątek. Po ustaleniu podstawowych danych dotyczących dziadków czy pradziadków, jak przybliżony rok i miejsce urodzenia, dalsze badania można prowadzić przy użyciu internetu, w którym udostępnione są już miliony zdjęć akt metrykalnych i akt stanu cywilnego od XVI do początków XX wieku. Będzie to możliwe na warsztatach w ramach ćwiczeń.

Na spotkanie zaproszeni są w sposób szczególny rodzice, którzy zdecydowali się kształcić swoje dzieci w domu. Jaką rolę odgrywa poznawanie historii swoich rodzin w edukowaniu najmłodszych?

– Historia rodzinna może być wstępem do edukacji historycznej nie tylko dla dzieci, poza tym stanowi okazję do integracji dzieci, rodziców i dziadków, pomaga odnawiać kontakty z dalszymi krewnymi.

Rodzinna „zabawa” w odkrywanie przodków i historii rodów może być lekcją patriotyzmu?

– Historia rodzinna, jeżeli jest starannie budowana, stanowi małą cząstkę historii Polski, może być swoistym wprowadzeniem do poznawania dziejów narodowych; dzieci z większym zaangażowaniem mogą się uczyć o ważnych wydarzeniach historycznych, jeżeli wiedzą, że uczestniczyli w nich ich przodkowie.

Przygotowywanie drzew genealogicznych naszych rodzin to także możliwość łączenia pokoleń, krzewienia historii o przodkach. Dlaczego ważne jest, by dzieci poznawały historię swojej rodziny?

– Genealogia i historia rodzinna zajmowały przez wieki bardzo ważne miejsce w kulturze, wystarczy sięgnąć do Pisma Świętego, by przekonać się, jak dużo znajduje się tam wywodów genealogicznych. Trudno, żeby ktoś odwoływał się do wydarzeń sprzed wieków i traktował je jako dziedzictwo narodowe, a nie wiedział, kim był jego dziadek.

Dziękuję za rozmowę.

 


Warsztaty genealogiczne odbędą się w siedzibie Fundacji Dobrej Edukacji Maximilianum (ul. Wilcza 9, Warszawa) w sobotę, 8 listopada 2014 r., w godzinach 9.30-13.30.

Osoby chętne do udziału w bezpłatnych zajęciach proszone są o wcześniejsze zapisanie się. Można to uczynić, wysyłając e-maila na adres: info@fundacjamaximilianum.pl.

Termin zgłoszeń – 7 listopada 2014 r. (piątek). 

Izabela Kozłowska

Aktualizacja 5 listopada 2014 (18:38)

NaszDziennik.pl