logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Bogactwo doświadczenia

Sobota, 29 listopada 2014 (11:16)

Rodzice jako najlepsi specjaliści od swoich dzieci mają największy wpływ na ich wychowanie. Wiedzą o tym szczególnie ci, którzy podjęli się trudu edukacji domowej. Dzisiaj w siedzibie warszawskiej Fundacji Dobrej Edukacji Maximilianum trwają warsztaty edukacji domowej dla rodziców.

Jest to kolejna część spotkań „Edukacja domowa bez kompleksów”. Katarzyna Pobudkiewicz, sekretarz zarządu fundacji, wyjaśnia w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl, że dzisiejsze spotkanie jest skierowane do rodziców, którzy nie posłali swoich dzieci do szkoły, lecz uczą je w domu.

Spotkania takie jak dzisiejsze są doskonałą okazją do wymiany spostrzeżeń i doświadczenia w kształceniu w domu. – Wbrew pozorom jest to cenna wiedza. W poprzednim spotkaniu wzięła udział mama, która w tym roku doprowadziła swą córkę do matury, ucząc ją w domu. Ponadto edukacją domową objętych jest troje jej młodszych dzieci. Wiedza, jaką kobieta ta przekazała obecnym na spotkaniu, była niezwykle ubogacająca. Wyjaśniła ona, nie tylko dlaczego wybrała taką formę kształcenia dzieci, ale wskazała, ile korzyści płynie z edukacji domowej. Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z takim nauczaniem, pomagają świadectwa osób z dłuższym stażem edukowania w domu – wskazuje nasza rozmówczyni.

Czym będą zajmowali się uczestnicy spotkania? Jak zawsze organizatorzy zadbali o to, by był to czas bogaty w wiele cennych informacji i rad. – Osoby biorące udział w warsztatach mają okazję dowiedzieć się, jak zorganizować zajęcia w domu, a także jakie tematy można z dziećmi omawiać. Istotną kwestią, która zostanie poruszona, jest omówienie dostępnych książek dla dzieci. Na konkretnym przykładzie pokażemy, co jest najważniejsze w książkach dla najmłodszych. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich treść i sposób jej przekazania – mówi Katarzyna Pobudkiewicz, mama pięciorga dzieci.

Członkowie Fundacji Dobrej Edukacji Maximilianum starają się w pełni wesprzeć rodziców edukujących swoje dzieci w domu. – Podczas poprzednich warsztatów omówione zostało i przekazane rodzicom całoroczne zestawienie najważniejszych wydarzeń liturgicznych i historyczno-patriotycznych. Harmonogram taki jest bardzo pomocny i ułatwia pracę rodzicom – dodaje sekretarz zarządu fundacji.

Zorganizowanie kolejnych warsztatów jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie nimi. – Wzrost zainteresowania warsztatami jest dla nas wielką radością. Jednocześnie pokazuje, że są one potrzebne i doceniane przez rodziców. Nie mam wątpliwości, że ostatnia konferencja „Co wychowujemy: sumienie czy ego?”, która odbyła się w sobotę, 22 listopada br., na UKSW, przyczyniła się do liczby chętnych do uczestnictwa w najbliższych warsztatach – podkreśla Katarzyna Pobudkiewicz.

Więcej o celach i działalności Fundacji Dobrej Edukacji Maximilianum można przeczytać tutaj.

Izabela Kozłowska

Aktualizacja 29 listopada 2014 (11:33)

NaszDziennik.pl