logo
logo

Zdjęcie: teatrdramatyczny.pl/ Internet

Co daje Ci szczęście?

Czwartek, 11 grudnia 2014 (18:07)

Jest to sztuka, w której dokonuje się wyboru. Co jest ważniejsze: biznes i pieniądze czy człowiek i rodzina? Już w najbliższy piątek, 12 grudnia, w Teatrze na Woli odbędzie się premiera sztuki Arthura Millera „Wszyscy moi synowie” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

Z powodu wadliwych części do samolotów wyprodukowanych w fabryce Joe Kellera podczas wojny ginie kilkudziesięciu pilotów. Jego syn próbuje znaleźć odpowiedź, czy ojciec, dorabiając się majątku, świadomie posłał na śmierć amerykańskich żołnierzy.

Sztuka, którą podjął się wyreżyserować Wawrzyniec Kostrzewski, została nagrodzona prestiżową nagrodą Tony Award. Jej autor Arthur Miller był jednym z najwybitniejszych amerykańskich dramaturgów. W sztuce z 1947 r. „Wszyscy moi synowie”, w której nawiązuje do doświadczeń z II wojny światowej, stawia pytania o granice ludzkiej uczciwości i cenę materialnego sukcesu.

– W tej sztuce ciągle toczy się walka i przez to spektakl jest interesujący i niezwykle aktualny. Sztuka ta została napisana tuż po wojnie, w 1947 r., a jednak jest adekwatna do aktualnej sytuacji w Polsce i Europie, gdzie zapomina się o podstawowych wartościach – mówi w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Halina Łabonarska.

Jak dodaje Halina Łabonarska, odtwórczyni roli Kate Keller, współtworzenie spektaklu jest dla niej szczególnie ważne ze względu na scenę, na której wystawiany będzie spektakl.

– Bardzo się cieszę, że będę brała udział w tej sztuce. Jest to sztuka bardzo mało znana w Polsce, a jednocześnie porusza bardzo aktualne problemy, które dotykają wielu. Moja postać jest bardzo interesująca. Gram matkę, która czeka na powrót syna i wokół losów jej rodziny toczy się cały dramat – mówi Łabonarska. Dodaje, że bardzo się cieszy, że może wrócić na scenę Teatru na Woli, gdyż zaczynała tam warszawski etap swojej kariery w czasie dyrekcji Tadeusza Łomnickiego.

W ocenie aktorki, spektakl skierowany jest do wszystkich, lecz najwięcej mogą zyskać na jego obejrzeniu ludzie młodzi.

– Spektakl ten skierowany jest do wszystkich, szczególnie ludzi młodych, którzy muszą dokonywać decydujących wyborów w swoim życiu. Co jest ważniejsze? Czy biznes, pieniądze, zysk i to, co powoduje, że życie staje się łatwe i kolorowe, czy głębsza sprawa, która narzuca rygor w życiu i zmusza do wysiłku, który powoduje, że człowiek pogłębia siebie samego? – stwierdza aktorka.

Premiera sztuki odbędzie się 12 grudnia na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego. W obsadzie zobaczymy: Adama Ferencego, Halinę Łabonarską, Mateusza Webera, Martynę Kowalik, Piotra Bulcewicza i Krzysztofa Szczepaniaka. Scenografię i kostiumy przygotowała Aneta Suskiewicz. Muzykę skomponował Piotr Łabonarski.

Rafał Stefaniuk

Aktualizacja 12 grudnia 2014 (06:07)

NaszDziennik.pl