logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Walczymy o przyszłość

Niedziela, 14 grudnia 2014 (14:48)

Aktualizacja: Poniedziałek, 15 grudnia 2014 (06:15)

Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się zebrać ponad dwa razy więcej podpisów niż było to przewidziane w sejmowych wymogach. Do Fundacji Rzecznik Praw Rodziców wpłynęło już 242 294 podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Rodzice chcą mieć wybór!".

Dzięki temu parlamentarzyści zostaną zobligowani do tego, aby zająć się postulatami popartymi przez rodziców z całej Polski, bowiem inicjatywy ustawodawcze, pod którymi zebrano kilkukrotność wymaganej liczby podpisów mają większą szansę na przyjęcie ich przez Sejm.

Podpisy spływały z różnych miejsc naszego kraju zarówno z dużych miast, jak i niewielkich miejscowości. Ogółem ze wszystkich miejsc, gdzie rodzice chcą walczyć o lepsze warunki edukacji dla swoich dzieci.

Fundacja otrzymała silne wsparcie między innymi z Wrocławia, Piotrkowa Trybunalskiego, Zielonej Góry, Warszawy, Poznania i Rzeszowa. Szczegółowy wykaz podpisów można sprawdzić TUTAJ.

17 grudnia br. przedstawiciele Fundacji dostarczą zebrane podpisy do budynku Sejmu. Od tego momentu marszałek Sejmu będzie miał 3 miesiące na wyznaczenie terminu pierwszego czytania projektu obywatelskiego. Natomiast po pierwszym czytaniu odbędzie się głosowanie nad przyjęciem zgłoszonej ustawy do dalszych prac lub jej odrzuceniem.

Inicjatywa „Rodzice chcą mieć wybór” zakłada, że to rodzice będą decydować o tym, czy ich dziecko rozpocznie edukację szkolną jako sześcio- czy siedmiolatek. Autorzy domagają się także, aby edukacja przedszkolna była prawem dziecka i obowiązkiem państwa, a nie odwrotnie. Pomysłodawcy projektu chcą, by rodzice mieli realny wpływ na program nauczania, a podręczniki szkolne były wybierane przez rodziców i nauczycieli, a nie przez rząd. Jednym z postulatów jest również przywrócenie zajęć dodatkowych w przedszkolach oraz podniesienie standardów w kwestii m.in. transportu do szkoły.

 

MPA

NaszDziennik.pl