logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Sukces, który jest szansą dla dzieci

Wtorek, 16 grudnia 2014 (08:43)

Aktualizacja: Wtorek, 16 grudnia 2014 (19:50)

Pod inicjatywą obywatelską „Rodzice chcą mieć wybór” podpisało się blisko 250 tys. osób. Jutro o godz. 11.00 zostaną one złożone w Kancelarii Sejmu.

Inicjatywa obywatelska „Rodzice chcą mieć wybór” to projekt ustawy, który zakłada, że to rodzice decydują, czy dziecko rozpocznie edukację szkolną w wieku sześciu czy siedmiu lat. Daje im też możliwość wpływu na wybór podręczników i program nauczania w szkołach i przedszkolach.

– Akcja zbierania podpisów dobiegła końca. Jednakże pokazała ona jak wielu rodziców sprzeciwia się szkodliwym reformom Ministerstwa Edukacji Narodowej i jak wielu rodziców chce aktywnie angażować się w ochronę najmłodszych. Co więcej, bardzo wielu rodziców dzwoniło do nas i wyrażało solidarność z naszymi postulatami, a także chęć uczestniczenia w przekazaniu tych podpisów do Sejmu – powiedziała w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Monika Komorowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, która podkreśla jednocześnie, że zebranie blisko 250 tys. podpisów, to wielki sukces nie tylko rodziców, ale wszystkich, którym na sercu leży dobro dzieci.

– Jeszcze wczoraj odebraliśmy aż 25 kg przesyłek pocztowych, które zawierały formularze z podpisami. Ogromną radością były dla nas wszystkie koperty nie tylko te zawierające tysiąc podpisów, ale także te w których było dwa czy trzy podpisy, bo to pokazuje, że w ważnej sprawie potrafimy się mobilizować – dodała Komorowska.

Przypomnijmy, że od września przyszłego roku do pierwszej klasy mają pójść obowiązkowo wszystkie sześciolatki. Rodzice alarmują, że nie wszystkie dzieci są na to gotowe, tym bardziej że szkoły nie zostały odpowiednio przygotowane. Jak do tej pory rząd nie chciał jednak słuchać rodziców i odrzucił inicjatywę rodziców o przeprowadzenie referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Czy i tym razem Sejm wyrzuci do kosza podpisy pod inicjatywą „Rodzice chcą mieć wybór”?

Marta Milczarska

NaszDziennik.pl