logo
logo

Zdjęcie: Małgorzata Pabis/ Nasz Dziennik

Prof. Janusz Kawecki nagrodzony

Sobota, 17 stycznia 2015 (11:39)

Za służbę prawdzie i autentycznym wartościom prof. inż. Janusz Kawecki został nagrodzony przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

 

 

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się wczoraj po Mszy św. o godz. 18.30 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy Ojców Redemptorystów w Krakowie. 

W laudacji ks. prof. Andrzej Zwoliński przypomniał, że na życie i działalność prof. Kaweckiego w znaczący sposób wpłynął fakt, że na jego drodze stanął przed laty Sługa Boży Jerzy Ciesielski. Wyliczył zasługi i tytuły naukowe, jakie posiada laureat nagrody.

– Świadczą one o pilnym strzeżeniu fachowości przez Pana Profesora – zaznaczył.

Ksiądz prof. Zwoliński przypomniał, że prof. Kawecki pełni także wiele ważnych funkcji w Kościele.

– Działa w komitecie wspierającym Radio Maryja i Telewizję Trwam. Nie boi się tematów, które są aktualne, czy nawet manipulowane. Próbuje rzetelnie, fachowo do nich zawsze podchodzić. Jest także niezwykle popularnym, rozpoznawalnym dziennikarzem. Od 20 lat na antenie Radia Maryja prowadzi audycję „Głos z Krakowa”. Przed laty cały swój dom zamienił w studio Radia Maryja – podkreślił.

Gratulując nagrody, ks. prof. Zwoliński zaznaczył, że prof. Kawecki był i jest zawsze tam, gdzie dzieje się coś dobrego.

Sam prof. Janusz Kawecki wyraził radość z przyznania nagrody. Wyznał, że jest ona dla niego także pewnym wyzwaniem.

Zauważył, że jako nauczyciel akademicki budował swoje życie na wielkich rekolekcjach, wsłuchując się w słowa św. Jana Pawła II, szczególnie te, które skierowane były do środowiska akademickiego.

– To on mówił nam o obowiązku posługi myślenia, czyli wnikliwości i dociekliwości w zadawaniu pytań i uczciwości w udzielaniu na nie odpowiedzi, a także pamiętaniu o tym, co będzie nie tylko dziś, ale dalej – przypomniał.

Laureat złożył podziękowanie Panu Bog za to, że 20 lat temu wprowadził go w środowisko Radia Maryja, gdzie może wyrażać swoje poglądy. – Widzę to jako dar łaski Bożej – zaznaczył.

Profesor Kawecki odniósł się również do obecnej sytuacji w Polsce.

 – Wygaszają nam Polskę, a my nie damy jej wygasić. Będziemy walczyć z tymi, którzy chcą nam ją wygasić. Będziemy z nimi walczyć w różny sposób. Mamy tych, którym otwierają się oczy. Warto to też zauważyć. To nie tylko górnicy. To, ci którzy ich wspierają. Także i środowisko krakowskie – podkreślił laureat nagrody, przypominając słowa C.K. Norwida: „Nie trzeba kłaniać się okolicznościom, a prawdę pozostawiać za progiem”.

Ustanowienie nagrody, jak przypominają władze KSD, zostało zainspirowane słowami św. Jana Pawła II mówiącymi o tym, że wszyscy mamy wielki dług wobec tego poety i wieszcza –  Cypriana Kamila Norwida.

Nagroda to statuetka z cytatem poety. Jest wyróżnieniem w dobie braku szacunku dla prawdziwych autorytetów.

Profesor Janusz Kawecki jest również publicystą i felietonistą Telewizji Trwam oraz Radia Maryja, a  także przewodniczącym Zespołu Wspierania Radia Maryja, na antenie którego prowadzi od 20 lat cotygodniowe audycje „Głos z Krakowa”. Był współinicjatorem ustanowienia Nagrody „Źródła”, której patronuje Sługa Boży Jerzy Ciesielski – Ojciec Rodziny. Jest komandorem  Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie i w Zwierzchnictwie Polskim tego zakonu pełni funkcję kanclerza. Jest również kawalerem Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. 

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl