logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Po leki do pustej apteki?

Czwartek, 12 lutego 2015 (19:34)

Sejmowa Komisja Zdrowia w trybie pilnym przygotowuje projekt ustawy o prawie farmaceutycznym, który będzie uniemożliwiał eksport wybranych leków. Przyczyną mobilizacji posłów jest brak tych środków w polskich aptekach.

Pacjenci mają problem z zakupem między innymi leków kardiologicznych, onkologicznych, psychiatrycznych i przeciwzakrzepowych. Jak uważa Naczelna Rada Aptekarska, jednym z powodów pustek na apetycznych półkach jest sprzedaż tych leków za granicę. Ponieważ od jakiegoś czasu obserwujemy zwiększanie eksportu równoległego leków refundowanych, które u nas są o wiele tańsze niż w pozostałych unijnych krajach.

– Ten proceder, tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji, istnieje od wielu miesięcy. Szacuje się, że wartość tego czarnego rynku wynosi ponad dwa i pół miliarda złotych. Na jednym z posiedzeń sejmowej Komisji Zdrowia, po wysłuchaniu wszystkich argumentów Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, hurtowników oraz producentów, miałem ochotę poinformować o tej sprawie ABW. Tutaj w grę wchodzą olbrzymie pieniądze, które bezpodstawnie wyprowadza się za granicę – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Czesław Hoc, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia.

Jak informuje poseł Prawa i Sprawiedliwości, w Sejmie została powołana podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy m.in. o zmianie ustawy dotyczącej prawa farmaceutycznego. – Prowadzimy bardzo zagorzałe dyskusje, gdyż poszczególne grupy mają odmienny sposób rozumienia dobra pacjenta. Pamiętajmy jednak, że „wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły”, a dobro pacjenta nie zawsze idzie w parze z interesem przemysłu farmaceutycznego. Ceny leków niejednokrotnie są bardzo wysokie, co zdecydowanie nie ułatwia ludziom dbania o swoje zdrowie. W żaden sposób nie pomaga w tym także niedostępność potrzebnych leków w polskich aptekach. Nie możemy pozwolić na dalsze bezprawne wywożenie ich za granicę – dodaje Czesław Hoc.

Opracowywany projekt ustawy o prawie farmaceutycznym ma zapobiegać wywożeniu leków za granicę. Według jego założeń, Główny Inspektor Farmaceutyczny ma sporządzić tzw. czarną listę ok. kilkudziesięciu medykamentów, które nie będą mogły być eksportowane.

Magdalena Pachorek

NaszDziennik.pl