logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Karać za obrazę Polski

Środa, 22 kwietnia 2015 (15:47)

Oskarżanie Polski za holokaust należy uznać za przestępstwo i ścigać – postuluje Solidarna Polska i składa odpowiedni projekt ustawy w Sejmie.

– Skończmy z tylko oburzaniem się i gestami, z których nic nie wynika. Zmieńmy polskie prawo i konsekwentnie je egzekwujmy, również wobec tych, którzy za granicą takie czyny popełniają – apeluje Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski.

Dlatego jego ugrupowanie złożyło w Sejmie dwa projekty zmian w prawie. W pierwszym chodzi o wprowadzenie przepisu o karaniu za oskarżanie Polski i Polaków o udział w holokauście.

– Chodzi o wprowadzenie normy do ustawy o IPN, która będzie ścigać z urzędu tych wszystkich, którzy wbrew historycznym faktom przypisują odpowiedzialność za zbrodnie holokaustu Polsce jako państwu bądź Polakom, Narodowi Polskiemu – wyjaśnia Ziobro. Dodaje, że chodzi zwłaszcza o posługiwanie się określeniami „polski obóz zagłady”, „polski obóz koncentracyjny”.

Drugą zmianą byłoby wyposażenie prezesa IPN w możliwość występowania o odszkodowania wobec osób, które wypowiadały takie kłamstwa i oszczerstwa.

– Chcemy również, aby prezes IPN otrzymał tzw. legitymację czynną, aby dochodzić zadośćuczynienia na drodze cywilnej od tych redakcji, gazet, instytucji – mówi Ziobro. Zaznacza, że chodzi o to, żeby te odszkodowania były „dolegliwe finansowo” i odstręczały innych.

Ziobro nazwał wypowiedź szefa FBI Jamesa Comeya na temat współudziału Polaków w holokauście „nikczemnymi i podłymi”. – Brak stanowczej reakcji i przeprosin ze strony dyrektora FBI to kwestia, która będzie rzutowała na nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi – ocenił.

Szefowie kilku placówek muzealnych: Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej, Państwowego Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żydów Polskich na czele z prezesem IPN zaproponowali szefowi FBI ich odwiedzenie.

„Zaproponujemy Panu syntetyczną wizytę studyjną, która pozwoli Panu w pełniejszy sposób nie tylko poznać, ale i zrozumieć meandry historii okupowanej Europy” – piszą w liście. „To w Polsce za ukrywanie osoby narodowości żydowskiej groziła eksterminacja całej rodziny, a mimo to najwięcej »Sprawiedliwych wśród narodów świata« pochodzi właśnie z naszego kraju” – podkreślają.

Zenon Baranowski

NaszDziennik.pl