logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Najlepszy sąsiad w historii

Poniedziałek, 27 kwietnia 2015 (21:01)

Dzisiaj w Warszawie odbywały się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.

Współczesna Europa jest kontynentem, który funkcjonuje pod dyktando niemieckie. Zwróćmy uwagę na fakt, że zasady, którymi kieruje się Unia, te pisane i niepisane, sprawiają, że to państwo niemieckie ma decydujący głos o tym, co dzieje się we wspólnocie.

Te tempo, które nadają Niemcy Europie, wynika z ich siły gospodarczej. Jesteśmy więc świadkami kuriozalnej sytuacji. W tym roku obchodzimy okrągłą rocznicę zakończenia II wojny światowej. Widać, że ci, co tę wojnę wygrali, ostatecznie jej nie wygrali.

Jesteśmy świadkami działań niemieckich, wspartych działaniami Francji, które idą w kierunku niekorzystnym dla naszego kraju. Jesteśmy niestety krajem funkcjonującym w orbicie interesów niemieckich. A z naszej drugiej strony położone jest inne wielkie mocarstwo, Rosja. Z tradycji wiemy, że im Niemcy i Rosja silniejsze, tym nasz kraj jest słabszy. Można powiedzieć, że jest to żart, gdyby nie dotyczył kilkuset milionów ludzi mieszkających w naszej części Europy.

Dzisiejsze relacje polsko-niemieckie, w ocenie naszego rządu, są najlepsze w historii. Czy tak jest, pokaże czas. W mojej ocenie, przeważają jednak rozwiązania dla nas niekorzystne. Przykładem tego jest kwestia płacy minimalnej dla przewoźników podróżujących do Niemiec lub przez Niemcy.

Dzisiejsze rozmowy mają podobno służyć rozwiązaniu tej kwestii. Rząd musi podjąć działania w tej sprawie, bo te rozwiązania oznaczają faktyczne bankructwo polskich firm. Wydaje się, że tego typu konsultacje mogą przynieść pozytywne rozwiązania, ale czy tak będzie? Zobaczymy. 

Piotr Pyzik

Aktualizacja 16 maja 2015 (18:18)

NaszDziennik.pl