logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Rolnicy wierzą Dudzie

Poniedziałek, 1 czerwca 2015 (01:14)

Z prezydenturą Andrzeja Dudy duże nadzieje wiążą rolnicy, którzy od wielu lat walczą o prawną ochronę ziemi uprawnej przed wykupem przez obcokrajowców i duże spółki - informuje „Nasz Dziennik”.

Powiat pyrzycki to wyspa poparcia dla prezydenta Andrzeja Dudy na Pomorzu Zachodnim. W całym regionie prezydent Komorowski zdobył 60 proc. głosów, a w powiecie pyrzyckim tylko 50,72 proc. Andrzej Duda w tym powiecie wygrał w czterech gminach: Warnice, Bielice, Kozielice i Lipiany, a przegrał w mieście i gminie Pyrzyce i Przelewicach. Rolnicy głosowali za Dudą, bo wiążą z nim nadzieje na zatrzymanie wyprzedaży ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych w obce ręce.

– Myślę, że coś drgnie w dobrym kierunku, że będzie teraz uczciwiej – mówi „Naszemu Dziennikowi” Józef Znamirowski, działacz NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” z Inowrocławia, uczestnik „zielonego miasteczka”, które od ponad stu dni stoi przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Rolnicy szacują, że już ponad 1 mln ha państwowej ziemi kupiły różne podmioty kontrolowane z zagranicy. Natomiast rolnicy indywidualni mają ogromne kłopoty z zakupem gruntów na powiększenie swoich gospodarstw, choć zgodnie z prawem to oni powinni mieć preferencje przy nabywaniu ziemi.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym.

RP

Nasz Dziennik