logo
logo

Zdjęcie: Małgorzata Pabis/ Nasz Dziennik

Zadanie – postawić bursę do pionu

Czwartek, 18 czerwca 2015 (11:42)

Z sercankami: s. Petronelą i s. Marią rozmawia Małgorzata Pabis

Trwa remont bursy prowadzonej przez Siostry i trwa akcja pomocy na ten cel. Już niebawem koncert...

– „Troszeczkę serca” to koncert, akcja to 123456serc.pl, która trwa od września 2011 r. Ile osób jest w nią zaangażowanych? Wiele… Bo i siostry, i studentki, i przede wszystkim nasi dobroczyńcy, których jest już ponad tysiąc. Każdy, kto mówi o nas, kto modli się za nas, kto o nas pisze.
Łącznie – od początku trwania akcji, czyli od września 2011 r. – udało się zebrać ponad 465 tys. zł, czyli ponad 13 tys. wirtualnych serduszek, a jedno serduszko to 35 zł.

 

Co udało się już zrobić? A co przed Siostrami?

– Udało się już m.in. zadaszyć taras, wyremontować piwnice (doprowadzić do stanu, który pozwoli działać dalej na tym poziomie), zamontować wentylację, system przeciwpożarowy, system oddymiający klatkę schodową. Prac jeszcze dużo – brakuje nam auli, którą mogłybyśmy przeznaczyć na organizowanie wykładów, spotkań z zaproszonymi gośćmi (wszystko z myślą o studentkach), drzwi przeciwpożarowych, wyremontowanych instalacji, pokoi, łazienek, szybu windowego…
W tym roku, czwartym trwania akcji 123456serc.pl, stawiamy bursę do pionu, czyli zbieramy pieniądze, by wyremontować jeden z czterech pionów bursy – czyli ok. 30 pokoi, łazienki znajdujące się w tej części, instalacje. Chcemy też zamontować drzwi przeciwpożarowe. Co uda nam się z tego osiągnąć? Zobaczymy, na co czas i fundusze pozwolą. By postawić bursę do pionu, potrzebujemy ok. 200 tys. zł – mamy ponad 121 tys. zł.

 

Dlaczego Siostrom tak zależy na tej bursie?

– To ważne miejsce dla nas, sióstr – bo to współczesna realizacja zadania, jakie pozostawił nam Ojciec Założyciel – św. bp J.S. Pelczar – opieki nad dziewczętami. Zadania, które realizowała w życiu i realizacji którego uczyła nasze pierwsze siostry nasza współzałożycielka, pierwsza Matka – Czcigodna Sługa Boża Matka Klara Ludwika Szczęsna – patronująca bursie. Matka, której beatyfikacji spodziewamy się pod koniec września. To także ważne miejsce dla dziewcząt – bo tu mogą znaleźć bezpieczną przystań, kogoś, kto obdarzy je życzliwością, spokój i ciszę potrzebne do nauki, a przede wszystkim Kogoś, kto czeka na nie w naszej „bursianej” kaplicy.

 

Na pewno mają Siostry już jakieś plany...

– Chcemy kontynuacji akcji. Jej powodzenie zależy przede wszystkim od osób, które poprzez podarowanie nam serduszka (serduszek) staną się członkami Klubu Szczodrych Serc. Od tych, które już w nim są, i od tych, które zechcą do niego przystąpić – czyli od naszych dobroczyńców. Oni stanowią serce tej akcji i naszą nadzieję. Mamy względem każdej osoby, która w ten sposób nas wspomogła, ogromny dług wdzięczności! Wdzięczność odczuwamy także względem każdego, kto modli się w naszej intencji! To nasi dobroczyńcy – duchowi i materialni – decydują o sukcesie kampanii 123456serc.pl.
Oczywiście, mamy świadomość, że i my nie możemy siedzieć z założonymi rękami i ze swej strony powinnyśmy dawać chcącym wesprzeć naszą akcję okazję ku temu. Najbliższa już niedługo, bo 20 czerwca. W tym dniu o godz. 18.00 rozpocznie się II koncert charytatywny „Troszeczkę serca”, który odbędzie się w auli bł. Jakuba Strzemię przy bazylice OO. Franciszkanów. Wstęp wolny – każdy może przyjść – posłuchać dobrej muzyki, a także wziąć udział w miniaukcji, która odbędzie się podczas koncertu. W czasie koncertu trwać będzie kiermasz, na którym będzie można nabyć mniejsze lub większe perełki i w ten sposób wspomóc nas w remontowych zmaganiach. Dla każdego coś miłego.
Ważne – wystąpią: Natalia Jarząbek – studentka mieszkająca w bursie, rewelacyjnie grająca na flecie poprzecznym, Jagoda Gruca – o głosie czystym, mocnym, plastycznym, Mariusz Kapuśniak –specjalista od muzycznych szlagierów, i LAZARYŚCI – młode, mocne brzmienie kleryków Księży Misjonarzy z krakowskiego Stradomia. ZAPRASZAMY!!!!!!

Dziękuję za rozmowę.

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl