logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Kto wygrał pod Grunwaldem?

Czwartek, 16 lipca 2015 (20:25)

Najnowszy wpis dr. Jerzego Bukowskiego na blogAiD.

Kierowane przez ministra kultury Federacji Rosyjskiej Władimira Medinskiego Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne, które zasłynęło z kuriozalnej propozycji postawienia na cmentarzu Rakowickim w Krakowie pomnika dla sowieckich jeńców z wojny 1920 roku, rzekomo zamordowanych i zagłodzonych w „polskich obozach śmierci”, wzięło się za korektę wcześniejszej historii.

W zamieszczonej na stronie internetowej notatce pt. „Grunwaldzka bitwa. 15 lipca 1410 r. – pamiętna data wojskowej historii Rosji” można przeczytać, że „tego dnia 1410 roku rosyjskie wojska i ich sojusznicy: Litwini, Polacy i Czesi odnieśli zwycięstwo nad niemieckimi rycerzami w grunwaldzkiej bitwie”, ponieważ „smoleńskie pułki wytrzymały nacisk rycerzy Zakonu Krzyżackiego, decydując o losach bitwy”.

Dla Towarzystwa nie ma znaczenia, że na 50 chorągwi dowodzonych przez króla Polski Władysława II Jagiełłę i Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda tylko trzy związane były z ziemią smoleńską. „Zapomnieli” także, iż w tamtym czasie Smoleńsk należał do Litwy pozostającej w unii z Rzeczpospolitą.

Rosjanie i Niemcy są mistrzami w uprawianiu polityki historycznej, przy czym fakty nie odgrywają dla nich zbyt wielkiej roli. Skoro Europę podbili w czasie II wojny światowej tajemniczy naziści, ewentualnie hitlerowcy, a nie Niemcy, to o zwycięstwie pod Grunwaldem na pewno zdecydowali Rosjanie.

 

Wpis dostępny na blogAID

Dr Jerzy Bukowski

Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

NaszDziennik.pl