logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Krok w stronę normalności

Poniedziałek, 21 września 2015 (20:14)

Jest to wielki krok do przywrócenia tego, co społeczeństwo uważa za swoje – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, odnosząc się do propozycji prezydenta w sprawie obniżenia wieku emerytalnego.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, komentując złożenie przez prezydenta projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny, przypomniał, że blisko 80 proc. społeczeństwa uważa, że wiek emerytalny powinien być obniżony. Dodał, że posunięcie prezydenta jest nową jakością w polityce.

– Po raz pierwszy jako związek zawodowy „Solidarność” podpisaliśmy umowę programową z kandydatem na prezydenta […]. On to dzisiaj jako prezydent realizuje – powiedział Piotr Duda.

Według zapowiedzi przewodniczącego Związek zapozna się teraz z propozycjami prezydenta. Będzie też uczestniczył w dalszych pracach nad zmianami, bo – jak zaznaczył Duda – Sejm powinien podjąć tę kwestię. Rozwiązaniem, które szczególnie interesuje związkowców, jest uwzględnienie przy przejściu na emeryturę okresu składkowego. „Solidarność” za punkt wyjścia przyjmuje 35 lat odprowadzania składek przez kobiety i 40 przez mężczyzn.

Podpisany przez Andrzeja Dudę projekt jest autorstwa ekspertów głowy państwa. Przewodniczący „Solidarności” poinformował, że nad projektem obniżenia wieku pracują również eksperci Związku. Reforma miałaby być więc syntezą obu projektów.

– Jeżeli zobaczymy projekt, będziemy też zastanawiać się nad szczegółami – powiedział Piotr Duda. Przekonywał także, że każdy punkt porozumienia programowego będzie realizowany, a więc m.in. zarówno podniesienie płacy minimalnej, jak i kwoty wolnej od podatku.

Lider „Solidarności” odniósł się do zarzutu, jakoby obniżenie wieku emerytalnego miało skazać Polaków na głodowe świadczenia. W jego ocenie, wydłużenie wieku emerytalnego nie doprowadzi do podniesienia poziomu emerytur, kluczem jest opłacanie składek.

– Możemy pracować do 100 lat i co z tego? Chodzi o opłacanie składek, a nie wydłużanie wieku emerytalnego – stwierdził Piotr Duda.

 Według założeń Kancelarii Prezydenta obniżenie wieku emerytalnego ma w latach 2016-2019 wynieść ok. 40 mld zł. 30 mld z tej kwoty ma obciążyć budżet państwa. 

Rafał Stefaniuk

Aktualizacja 7 marca 2016 (12:24)

NaszDziennik.pl