logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: arch./ Inne

Czas nie zawsze leczy rany

Czwartek, 15 października 2015 (03:14)

W całej Polsce obchodzony jest dzisiaj Dzień Dziecka Utraconego. W tym czasie Kościół w szczególny sposób pragnie objąć modlitwą rodziców, którzy doświadczyli utraty dziecka.

Dramat utraty dziecka w wyniku poronienia przeżywa rocznie ok. 40 tys. rodzin. Wiele małżeństw nie potrafi sobie poradzić z tą sytuacją. W przeżywaniu żałoby pragnie pomóc Kościół, obejmując modlitwą rodziców szczególnie 15 października, w obchodzonym po raz kolejny w Polsce Dniu Dziecka Utraconego.

Inicjatorem tego przedsięwzięcia przed 11 laty była grupa rodziców, którzy doświadczyli śmierci swoich dzieci. Projekt, do którego z czasem dołączyły różne instytucje, stowarzyszenia czy hospicja, funkcjonuje dziś pod nazwą „Dlaczego” Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych. Intencją organizatorów Dnia Dziecka Utraconego jest uświadomienie społeczeństwu, że obok ludzi, którzy mają szczęście cieszyć się swoim rodzicielstwem, są też tacy, którzy przeżywają ból po śmierci swoich dzieci.

Jednocześnie Dzień Dziecka Utraconego ma przypominać innym, że rodzicom dotkniętym tragedią trzeba towarzyszyć w przeżywaniu żałoby. Jest też okazją do przypomnienia o konsekwencjach i skutkach prawnych, a mianowicie, że rodzice po utracie dziecka mają prawo skorzystać z urlopu okolicznościowego czy zasiłku pogrzebowego. O solidarności z rodzicami cierpiącymi po stracie dziecka przypominać będą m.in. okolicznościowe spotkania modlitewne osieroconych rodziców, błękitno-różowe kokardki przypięte do ubrań czy chociażby wypuszczane w niebo baloniki z imionami dzieci.

W intencji rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka, w całej Polsce w czwartek odbędą się modlitwy organizowane przez duszpasterstwa rodzin poszczególnych kurii diecezjalnych połączone z pochówkiem dzieci utraconych. Tak będzie m.in. w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach, gdzie o godz. 8.00 zostanie odprawiona Msza św., a następnie na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu zostaną pogrzebane prochy dzieci, których poronienie stwierdzono w Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu w I półroczu tego roku.

Modlitewne spotkania rodziców, często połączone z pogrzebami dzieci utraconych, odbędą się m.in. we Wrocławiu, Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Przeworsku, Rzeszowie, Ełku, Poznaniu, Gietrzwałdzie, Radomiu, Szczecinie, Łodzi, Katowicach, Krakowie czy w Warszawie na Służewie. Dzień Dziecka Utraconego to także okazja do polecania Matce Bożej wszystkich spraw związanych z ochroną życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl