logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Będzie ponowny wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Czwartek, 19 listopada 2015 (19:26)

Sejm znowelizował ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Ustawa autorstwa PiS przewiduje ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę Sejmu tuż przed głosowaniem.

 

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 268 posłów – wszyscy obecni na sali, czyli posłowie PiS i Kukiz'15. Teraz trafi ona do Senatu. Według nieoficjalnych informacji, miałby się on zająć sprawą jeszcze dzisiaj. 

PO i Nowoczesna chciały odrzucenia projektu – ich wniosek przepadł w głosowaniu. Sejm odrzucił też wszystkie poprawki zgłoszone przez oba kluby.

Zdaniem opozycji, projekt PiS ma wadę legislacyjną. Tłumaczył, że ważne projekty ustrojowe dotyczące sądownictwa powinny mieć pierwsze czytanie na posiedzeniu plenarnym, a nie w sejmowej komisji – jak w tym przypadku. 

W debacie PO nazywała projekt „haniebnym zamachem na TK” i „dewastacją państwa prawa”. PiS odpowiadało, że to PO dokonała zamachu na TK w poprzednim Sejmie, który zmienił ustawę o TK i wybrał pięciu sędziów w miejsce tych kończących kadencje w 2015 r. na długo, zanim wygasły. 

Trzej sędziowie – wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasła 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu – nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę. 2 i 8 grudnia wygasa kadencja dwojga następnych sędziów.

Nowelizacja stanowi, że w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w 2015 r., termin na zgłaszanie kandydatów na ich następców wynosi 7 dni od wejścia tego przepisu w życie. Oznaczałoby to nowy wybór pięciu sędziów. 

Ponadto nowelizacja wprowadza zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP – co następuje w 30 dni od dnia wyboru. Przyjęto także, że w 3 miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Rzeplińskiego i Biernata – nie jako sędziów, ale jako prezesa i wiceprezesa TK. Prezesa TK prezydent będzie powoływać na trzy lata, spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne TK. 

– Sędziów TK mógł wybrać nowy Sejm i w normalnych warunkach właśnie w taki sposób, by to nastąpiło; w moim przekonaniu to, co się stało, było poważnym naruszeniem zasad demokratycznych – mówił niedawno prezydent Andrzej Duda. 

Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński w wywiadzie dla PAP oświadczył, że uchwale Sejmu o wyborze trzech sędziów w miejsce tych odchodzących 6 listopada „nie można zarzucić, że jest niekonstytucyjna”. 

RP, PAP

Aktualizacja 19 listopada 2015 (19:42)

NaszDziennik.pl