logo
logo
zdjęcie

Agnieszka Jackowska

Zwracanie wolności rodzicom

Wtorek, 24 listopada 2015 (04:17)

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała, że w ciągu 10 dni powstanie projekt ustawy likwidujący przymus szkolny dla 6-latków. Minister przy tym stwierdziła, że „dajemy wolność rodzicom”.

Oto nareszcie po wielu latach doczekaliśmy się minister, która staje po stronie koncepcji, że dobro dzieci i prawo rodziców, jako pierwszych wychowawców, jest ponad wizją aparatu państwowego na życie dzieci.

Anna Zalewska swoją decyzją potwierdza najważniejszą prawdę społeczną, że dzieci, choć są przyszłością Narodu i dobrem nas wszystkich, to jednak należą do rodziców i to oni w sposób suwerenny, nieprzymuszani przepisami będą mogli podjąć tak ważną z punktu widzenia rozwoju dzieci decyzję. Bo w tej sprawie rozwój dziecka jest kluczowy.

Ważne jest to, że szefowa resortu edukacji podjęła taką decyzję na samym początku sprawowania swojego urzędu. Jest to dla nas prognostyk, jaką filozofią będzie kierowała się w swojej pracy. Jest to także zerwanie z dotychczasową polityką rządu Platformy i PSL oraz MEN, które to ideologizowały oświatę. Sam fakt wejścia przez państwo w kompetencje rodziców co do edukacji dzieci jest bardzo niebezpiecznym trendem. Przypomina to czasy totalitarne, w których państwo robiło wszystko, żeby zawłaszczać wychowanie dzieci.

Wiemy, że jednym z ukrytych powodów, dla których przyspieszono o rok przymus szkolny dla dzieci, jest chęć wcześniejszego wrzucenia ich na rynek pracy, bo już niedługo zabraknie nam rąk do pracy na wypłacanie emerytur. To jest bardzo przedmiotowe traktowanie dziecka.

Minister Zalewska pokazała, że w sposób szybki, ale bardzo kompetentny można podjąć decyzję, która nie będzie się wiązała z dodatkowymi kosztami, a przy tym stanie po stronie dobra dziecka. Mam nadzieję, że dalsze ruchy rządu i MEN będą również podyktowane takimi samymi motywami, jak decyzja o przywróceniu możliwości decydowania o losie dziecka dla jego rodziców.   

Agnieszka Jackowska

Autorka jest filozofem, pedagogiem, członkiem Zarządu Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Jest także matką sześciu córek.

NaszDziennik.pl