logo
logo

Zdjęcie: / -

Przeciwko norweskim kłamstwom

Środa, 2 grudnia 2015 (04:12)

Reduta Dobrego Imienia protestuje wobec uznania przez norweską Radę Etyki Mediów sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” za wpisujące się w „zasadę dobrego obyczaju dziennikarskiego”. Fundacja zapowiada organizację bojkotu norweskich firm i produktów.

Użycie sformułowania „polski obóz koncentracyjny” na łamach norweskiej gazety „Avisa Sør-Trøndelag” spotkało się z reakcją Polaków mieszkających w Norwegii oraz Reduty Dobrego Imienia. Redakcja gazety uznała, że stwierdzenie to nie narusza zasad etyki dziennikarskiej i wystosowała jedynie zdawkowe sprostowanie. Gazecie rację przyznała norweska Rada Etyki Mediów.

Wobec tego w rozmowie z portalem NaszDziennik.pl oburzenia nie krył Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.

– To jest całkowicie oburzające, bo organizacja zrzeszająca media uznaje, że fałsz jest prawdą – mówi Maciej Świrski.

Reduta uruchomiła specjalną petycję elektroniczną, w której domaga się stanowczych działań norweskich instytucji medialnych wobec dziennikarzy i redakcji, którzy fałszują historię. Petycję podpisało już ponad 29 tys. osób.

Maciej Świrski przekonuje, że przy konstrukcji petycji posłużono się językiem poprawności politycznej, aby jej oddziaływanie było skuteczne.

– Celowo w naszej petycji używamy języka, który jest zrozumiały dla mózgów przeżartych poprawnością polityczną. Stąd pojawiają się słowa: rasizm i dyskryminacja. To są terminy dla nich zrozumiałe – powiedział prezes Reduty Dobrego Imienia. Jak dodał, to jest właściwa metoda komunikowania żądań. – Nasze urażone uczucia patriotyczne czy poczucie dumy narodowej nie obchodzą nikogo na Zachodzie – mówił Świrski.

Gdyby jednak Rada Etyki Mediów po raz kolejny odmówiła podjęcia stanowczych kroków wobec oszczerców, Reduta Dobrego Imienia zapowiada bojkot norweskich towarów i firm.

– Gdy tylko nasze żądanie nie zostanie uwzględnione, natychmiast ruszymy z kampanią wzywającą do bojkotu norweskich towarów i firm, a szczególnie sieci stacji Statoil, która robi duże pieniądze na Polakach – zapowiada Maciej Świrski.

Petycję możesz podpisać TUTAJ.

Rafał Stefaniuk

Aktualizacja 2 grudnia 2015 (12:26)

NaszDziennik.pl