logo
logo

Zdjęcie: Katarzyna Cegielska/ Nasz Dziennik

Pamięć historyczna fundamentem

Poniedziałek, 15 lutego 2016 (04:20)

– Okres ostatnich ośmiu lat to zamknięte stocznie, zniszczone rybołówstwo, brak strategii rozwojowej dla naszych portów i całkowity upadek szkolnictwa morskiego – taką diagnozę postawił w sobotę w Kołobrzegu Marek Gróbarczyk, minister gospodarki i żeglugi śródlądowej podczas uroczystości zaślubin Polski z morzem.

W sobotę w Kołobrzegu odbyły się obchody upamiętniające 96. rocznicę zaślubin Polski z morzem oraz 76. rocznicę pierwszej wyzwózki Polaków na Sybir zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

„Upamiętniając ważne chwile naszej historii – wielkie zwycięstwa obok wielkich tragedii – przemawiają Państwo do wyobraźni najmłodszych pokoleń, pokazują idee i wartości, za obronę których wysoką, często najwyższą cenę płacili nasi przodkowie. Pamięć historyczna jest jednym z fundamentów polskiej tożsamości, dlatego trzeba ją przywracać i pielęgnować tak, jak czynią to Państwo, organizując obchody doniosłych rocznic i popularyzując wiedzę o dziejach Polski” – zaznaczył w liście skierowanym do organizatorów i uczestników wydarzenia prezydent Andrzej Duda.

Jednocześnie prezydent RP zauważył wielkie dokonania kapitana żeglugi wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego, prezesa honorowego PSM-G, nadając mu Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, o czym podczas uroczystości poinformował minister Paweł Mucha, dodadca prezydenta.

–  Pan Prezydent nadał odznaczenie panu kapitanowi Zbigniewowi Sulatyckiemu za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej – podkreślił minister Mucha.

– Tego wyróżnienia by nie było, gdyby nie Radio Maryja. To jedyne miejsce od lat, gdzie można było mówić prawdę o ratowaniu polskiej gospodarki morskiej – przyznał kapitan Zbigniew Sulatycki.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem księdza prałata Tadeusza Wilka w bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

– Nasza wolność, ta z dnia odzyskania niepodległości i ta potem opłakiwana w dniu wywózki na Sybir, jest ciągle tworzymem kruchym oraz wymagającym pracy i edukacji – mówił kaznodzieja.

Mówiąc o patriotyzmie, podkreślił, że inną jest ta wartość w czasie wojny, inną w czasie pokoju.

– Ale zawsze siłą sprawczą patriotyzmu jest miłość Ojczyzny zakorzeniona w miłości wyższych wartości. W krzyżu zakorzeniona jest siła miłości. A im dalej jesteśmy od krzyża tym trudniej jest nam zrozumieć nasze ojczyźniane sprawy – podkreślił ks. prałat Tadeusz Wilk.

Doroczne nagrody Animus et Semper Fidelis przyznawane przez Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego – statuetki i pierścienie – trafiły do marszałka seniora Kornela Morawieckiego, księdza Stanisława Małkowskiego i posła Stanisława Wądołowskiego.

Katarzyna Cegielska

Aktualizacja 15 lutego 2016 (15:09)

NaszDziennik.pl