logo
logo

Zdjęcie: / -

Moneta na ćwierćwiecze Mennicy Warszawskiej

Sobota, 2 kwietnia 2016 (22:00)

Aktualizacja: 2 kwietnia 2016 (22:14)

W 1766 r. swoją działalność rozpoczęła Mennica Warszawska. Jubileusz 250-lecia jej założenia upamiętnił Narodowy Bank Polski, wprowadzając do obiegu okolicznościową srebrną monetę kolekcjonerską.

Decyzję o założeniu Mennicy Warszawskiej podjął król Stanisław August Poniatowski w ramach reformy monetarnej, którą obiecał w czasie elekcji 1764 r. 10 stycznia 1765 r. król powołał Komisję Menniczą. – Reforma monetarna 1765 r. jako próba ratowania podupadłej gospodarki stała się powodem otwarcia Mennicy Warszawskiej, wybudowanej przy ul. Bielańskiej. Maszyny mennicze ruszyły 250 lat temu – 10 lutego 1766 r. Bito tam medale ze złota, srebra i miedzi, a ich wysoki kunszt artystyczny gwarantował nadworny medalier Filip Holzhausser – przypomina Lech Kokociński, prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Na przestrzeni lat mennica, w której wybijano monety obiegowe czy próbne projektowane przez najlepszych polskich medalierów, przechodziła różne koleje losu, począwszy od rozbiorów, po II wojnę światową, zmieniając też nazwy. Obecnie działająca Mennica Polska SA jest kontynuatorką Mennicy Warszawskiej.

Jubileusz 250. rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej upamiętnia wyjątkowa srebrna moneta kolekcjonerska – klipa o wymiarach 40 x 40 mm i masie 28,28 grama, która poprzez wkomponowanie w wizerunku monety obiegowej o nominale 5 złotych łączy w sobie tradycję i współczesność. – Dobór symboli i odniesień historycznych przedstawionych na monecie „250. rocznica założenia Mennicy Warszawskiej” przez autora jej wizerunków, Roberta Kotowicza, podkreśla ciągłość historii menniczej w Polsce. Na rewersie – oprócz popiersia Stanisława Augusta Poniatowskiego, znajduje się wizerunek podstawowej maszyny menniczej z XVIII wieku oraz maksyma „Pro Fide, Grege Et Lege” (Za wiarę, lud i prawo). Z kolei awers przedstawia wizerunek Zamku Królewskiego i Minerwy – opiekunki rzemiosł, której postać jest obecna również na medalu królewskim wybitym w 1766 r. na pamiątkę reformy monetarnej i założenia Mennicy Warszawskiej – zauważa Monika Mularz-Dobrowolska z Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie.

Dla kolekcjonerów przygotowano do 35 tysięcy monet w cenie emisyjnej 190 złotych.  Można je nabyć w okręgowych oddziałach NBP oraz w sklepie internetowym www.kolekcjoner.nbp.pl. NBP jest drugą instytucją państwową, która włączyła się w obchody 250. rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej. Pierwszą była Poczta Polska, która w styczniu wydała znaczki pocztowe oraz kopertę „250-lecie Mennicy Warszawskiej”.

Kolejną emisję monet kolekcjonerskich NBP planuje na 4 kwietnia. Wówczas do obiegu zostanie wprowadzona srebrna moneta „Legia Warszawa”, trzecia z serii „Polskie Kluby Piłkarskie”.

                                 

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl