logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Polska istnieje dzięki Kościołowi

Środa, 13 kwietnia 2016 (22:24)

Państwo polskie przez wszystkie wieki istniało w gruncie rzeczy dzięki Kościołowi katolickiemu. Chcemy te więzi z chrześcijaństwem, obecnie nierzadko zapominane, bardzo mocno podkreślić poprzez wydarzenie państwowe – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, zapraszając wspólnie z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim na posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i początków polskiej państwowości.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński określił planowane na piątek, 15 kwietnia, w Poznaniu posiedzenie Zgromadzenie Narodowe jako jedno z najważniejszych wydarzeń, w jakich parlamentarzyści wezmą udział w tym roku.

– Parlament niepodległej Rzeczypospolitej po raz pierwszy w dziejach sięga do najstarszych fundamentów polskiej państwowości, nierozerwalnie związanej od ponad tysiąca lat z chrześcijaństwem, przypominając decyzje polityczne, jakie zostały podjęte przez ówczesnych władców Polski w 966 r. – podkreślił marszałek Sejmu.

Przypomniał, że Polska poprzez chrzest Mieszka I weszła w skład państw chrześcijańskiej Europy. – Nastąpił wtedy początek polskiej państwowości. Miało to wpływ na następne dzieje wszystkich naszych pokoleń. I chcieliśmy bardzo mocno podkreślić tę wielką więź z chrześcijaństwem – dodał marszałek Kuchciński.

Dalej wyjaśnił, że przez wszystkie wieki istnienia polskiego państwa, od X w. do czasów obecnych, istniało ono i rozwijało się „w gruncie rzeczy dzięki instytucji Kościoła katolickiego”. Kościół zarówno w wiekach średnich, jak i w czasach nowożytnych był ostoją polskości. – O tych więziach z chrześcijaństwem obecnie nierzadko są zapominane. Chcemy je bardzo mocno podkreślić poprzez wydarzenie państwowe, jakie jako marszałkowie Senatu i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej podjęliśmy – powiedział, tłumacząc powody zwołania Zgromadzenia Narodowego.

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego uroczyste orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda.

We wspólnym posiedzeniu Sejmu i Senatu – jak poinformował marszałek Kuchciński – wezmą udział członkowie rządu z premier Beatą Szydło na czele, delegacje korpusu dyplomatycznego oraz przedstawiciele episkopatów wszystkich państw europejskich. – Można powiedzieć: od Kaukazu po Gibraltar – dodał marszałek Sejmu.

Do Poznania zaproszeni zostali także przedstawiciele władz parlamentów państw z całej Unii Europejskiej. Spodziewane są 23 państwowe delegacje. Zaproszenie do udziału w uroczystych obradach wystosowano także do przedstawicieli największych organizacji polonijnych na całym świecie.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przypomniał, że będzie to pierwsze w historii posiedzenie Zgromadzenia Narodowego zwołane poza Warszawą. – To historyczna data i chwila, wydarzenie niespotykane. To wydarzenie rozpoczynamy już jutro od Mszy św. w Gnieźnie, a później jesteśmy razem w Poznaniu – dodał marszałek Senatu.

Obydwaj marszałkowie zaprosili także do śledzenia przebiegu uroczystości w Gnieźnie i Poznaniu wszystkich rodaków w kraju i zagranicą.

RS, KAI

Aktualizacja 17 sierpnia 2016 (12:00)

NaszDziennik.pl