logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Nasz Dziennik

Krzeszowskie muzykowanie

Wtorek, 3 maja 2016 (20:44)

Tegoroczny festiwal z udziałem kilkunastu wykonawców z całej metropolii wrocławskiej przebiegał pod hasłem „Miłosierdzie Boże wyśpiewajmy na wieki”.

Od wielu lat ta inicjatywa objęta jest patronatem honorowym legnickich ordynariuszy i medialnym „Naszego Dziennika”.

Przewodniczący jury ks. dr Piotr Dębski z Referatu ds. Muzyki Kościelnej Legnickiej Kurii Biskupiej zauważył, że formuła festiwalu nie wyczerpała się, jest aktualna. Skupia ona trzy pokolenia: dzieci, młodzież i dorosłych. Jego zdaniem, istotny jest zarówno aspekt artystyczny, patriotyczny, religijny, jak i integracyjny, bo poznają one siebie wzajemnie.

– Myślę, że spora grupa dzieci w wieku szkolnym, jeśli zostanie dobrze pokierowana pod względem kształcenia, ma szansę na rozwój w stronę wykonawstwa wokalnego. Bardzo ciekawym przejawem tego festiwalu jest to, że dzieci i młodzież są zainteresowane muzyką dawną. Dają tym samym piękne świadectwo włączania się w historię i pokazania, że muzyka dawna również w dzisiejszych czasach inspiruje – wskazał ks. dr Piotr Dębski.

W kategorii zespołów dziecięcych pierwsze miejsce zdobyła „Dominanta” z Lubszy, drugie Zespół Wokalny Szkolno-Parafialny ze Świeradowa, a trzecie Grupa Wokalna z Witkowa. Wśród solistów zwyciężyła Aleksandra Majak z Kamiennej Góry, wyprzedzając Igę Tomaszewicz i Jana Niewiarę – oboje z Soboty koło Lwówka Śląskiego. Wyróżnienia przyznano m.in. Zespołowi Młodzieżowemu „Chcemy” z Kamiennej Góry oraz rodzinie Jabłońskich z Legnicy i Zespołowi Folklorystycznemu „Bolkowianie” z Bolkowa.

Swojego zadowolenia z przebiegu festiwalu nie krył ks. prałat Marian Kopko. Zapowiedział, że od przeszłego roku chciałby wzbogacić tę imprezę o warsztaty artystyczne, muzyczne, z których mogliby skorzystać wszyscy jej uczestnicy.

Marek Zygmunt, Krzeszów

NaszDziennik.pl