logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Patronem nowej instytucji jest rotmistrz Witold Pilecki Zdjęcie: ARCH. RODZINNE Z. OPTUŁOWICZ/ -

Zapis terroru

Środa, 11 maja 2016 (02:25)

Przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstał Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.

 

Jego główne zadania to: badanie, popularyzacja oraz dokumentowanie wiedzy o zbrodniach niemieckich i komunistycznych na ziemiach polskich.

Placówka powstała na mocy dwóch zarządzeń ministra kultury prof. Piotra Glińskiego z 29 kwietnia br. Ośrodek ma popularyzować – zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami – dorobek naukowy w zakresie badań nad totalitaryzmami i historią XX w., a także wspierać programy edukacyjne i akcje społeczne. Z tej racji MKiDN będzie współpracować z Instytutem Pamięci Narodowej (udostępnienie materiałów źródłowych) oraz ze światem kultury i nauki.

Resort zapowiada, że pierwszym znaczącym przedsięwzięciem Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego będzie program „Zapisy terroru. Świadectwa przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich/Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu”. Chodzi o publikację w internecie utrwalonych przez IPN relacji polskich świadków i ofiar zbrodni niemieckich oraz sowieckich popełnionych w okresie II wojny światowej na obszarze naszego kraju. Każdemu powiatowi przyporządkowana zostanie lista świadków zeznających przed komisją. Wybrane świadectwa będą publikowane w dwóch językach – polskim i angielskim.

Już niedługo, bo w najbliższą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, będziemy mogli przeczytać około 500 zeznań mieszkańców Warszawy, w tym ocalałych z ludobójstwa na Woli.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Anna Ambroziak

Nasz Dziennik