logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Caracale odlatują

Piątek, 5 sierpnia 2016 (01:47)

Rząd wycofuje się z kontraktu na francuskie śmigłowce wielozadaniowe.

Negocjacje offsetowe z Airbusem znalazły się w głębokim impasie – wynika z ustaleń „Naszego Dziennika”. To grozi nawet zerwaniem kontraktu na dostawę 50 śmigłowców wielozadaniowych dla polskiego wojska.

Jeszcze niedawno kolejne rundy rozmów polsko-francuskich przebiegały w dobrej atmosferze i posuwały sprawę umowy offsetowej do przodu. Ale kilka tygodni temu Francuzi złożyli nowe propozycje, które – jak wynika z naszych ustaleń – zostały odrzucone przez polskich negocjatorów z Ministerstwa Rozwoju. To ten resort jest odpowiedzialny za zawarcie umowy offsetowej i prowadzi rozmowy z Airbusem.

Ostatnie rozmowy odbyły się wczoraj. Poprzedni rząd zdecydował, że kupimy od Airbus Helicopters 50 śmigłowców H225M (wcześniej znanych jako Eurocopter EC725 Caracal) za 13,5 mld zł i tyle samo powinna wynieść wartość offsetu, jaki powinien zasilić polską gospodarkę.

Materia jest delikatna, bo dotyka nie tylko kwestii ekonomicznych, ale również ważnych dla Polski spraw ze względów bezpieczeństwa państwa. Ustaliliśmy, że chodzi m.in. o przyszłość Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi, które wedle planów Airbusa miałyby uczestniczyć w produkcji śmigłowców dla polskiej armii.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik