logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Miejsce chwały polskiego oręża

Wtorek, 23 sierpnia 2016 (21:50)

List prezydenta RP do uczestników i organizatorów uroczystości z okazji stulecia bitwy pod Kostiuchnówką

Drodzy Druhny i Druhowie!

Szanowni Państwo!
 

Tu walczyli i ginęli ci, którzy na stos rzucili swój życia los dla wolnej Polski. Zmagania pod Kostiuchnówką należą do największych, najchlubniejszych bitew stoczonych przez Legiony Polskie w latach I wojny światowej. Oddajemy cześć bohaterom, którzy poszli za Józefem Piłsudskim, aby zaświadczyć, że jeszcze Polska nie zginęła i legionowym czynem przywrócić Ojczyźnie niepodległość.

W stulecie bitwy pod Kostiuchnówką pragniemy z dumą pamiętać, że wolności Polakom nikt nie podarował. Że upomnieliśmy się o nią zbrojnie i że to wielkie dobro okupione zostało równie wielką ofiarą polskiej krwi. Męstwo polskiego żołnierza sprawiło, że kwestia naszej niepodległości po raz pierwszy od długich lat realnie stanęła na porządku międzynarodowym. O wiele ważniejsze było jednak to, że Legiony stały się zaczątkiem silnej polskiej armii, która później orężnie ustanowiła granice naszego państwa i obroniła suwerenność Rzeczypospolitej.

Znaczącą część legionistów stanowili harcerze i skauci. Walkę o niepodległą Ojczyznę z broniąw ręku pojmowali jako naturalne dopełnienie harcerskiego etosu. Ceniono i lubiano ich w Legionach jako świetnych zwiadowców i niezawodnych kolegów. Wielu z tych, którzy na szarym mundurze nosili amarantową lilijkę, poległo w legionowych bojach. Pięknym znakiem pamięci oraz łączności pokoleń jest to, że dzieło odnowy polskich wojennych cmentarzy na Ukrainie z tamtych lat podjęli właśnie harcerze, przedstawiciele młodego pokolenia niepodległej Rzeczypospolitej.

Składam wyrazy uznania wszystkim inicjatorom i uczestnikom tej wspaniałej akcji, szczególnie harcerzom z Chorągwi Łódzkiej ZHP. Dziękuję również Polakom mieszkającym na Ukrainie i miejscowej społeczności ukraińskiej za współpracę w opiece nad legionowymi mogiłami i za budowanie wspólnoty pamięci. Cieszę się, że w Kostiuchnówce powstało Centrum Dialogu, które służy refleksji nad historią i zbliża nasze narody na drodze w przyszłość. Jest poruszające, że powiewają tu obok siebie dwie flagi: biało-czerwona i niebiesko-żółta.

Kostiuchnówka na zawsze zapisała się w naszej narodowej pamięci jako miejsce chwały polskiego oręża, jako symbol patriotycznego poświęcenia. Razem z Państwem składam hołd poległym bohaterom. Łączę się we wspólnocie refleksji i modlitwy. Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na uroczystości w Kostiuchnówce.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

www.prezydent.pl

NaszDziennik.pl