logo
logo

Zdjęcie: Małgorzata Pabis/ Nasz Dziennik

Biegnąc, uczcili 333. rocznicę odsieczy wiedeńskiej

Czwartek, 8 września 2016 (22:39)

W tym roku obchodzimy 333. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Na pamiątkę tego wydarzania Polonijny Klub Aktywności Sportowych zorganizował międzynarodową sztafetę Bieg Pocztyliona. Sportowcy z Polski, Słowacji i Austrii wyruszyli dziś z krakowskiego Rynku. Trasa, którą mają pokonać do niedzieli, liczy 550 kilometrów. Bieg zakończy się w niedzielę na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu. 

„Śladami Poczty Królewskiej Króla Jana III Sobieskiego – Kraków – Wiedeń  – Listy do Marysieńki  – 333. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej” – to oficjalne hasło wydarzenia. 

Jak wyjaśniają organizatorzy, ideą biegu jest jednoczesna promocja kultury fizycznej i edukacji historycznej wśród Polaków oraz obywateli Unii Europejskiej. Dlatego wydarzenie ma charakter międzynarodowy. Organizatorzy chcą popularyzować wiedzę nie tylko o bitwie pod Wiedniem, ale i o organizacji systemu łączności za czasów panowania króla Jana III Sobieskiego. 

Trasa biegu prowadzi przez miejscowości, w których znajdują się obiekty historyczno-kulturalne związane z działalnością Poczty Polskiej. Bieg ma formułę otwartą, a więc każdy może dołączyć do sportowców na dowolnym odcinku trasy – z Krakowa wybiegło 29 osób. Do tej grupy będą dołączać inni na trasie.

Krzysztof Słaboń, jeden z uczestników sztafety, mówi, że udział w wydarzeniu to wielka przygoda.

– Każdy z nas będzie musiał przebiec ok. 80 km. To duży wysiłek, ale warto – podkreśla i dodaje: – Król Jan III Sobieski obronił nas przed najazdem muzułmanów. Jestem mu za to wdzięczny, a jako że jestem Polakiem i katolikiem, tak wyrażam swoje zadowolenie.

– Dla mnie ten bieg to wielkie wyzwanie – powiedziała nam Marzena Talarczyk.

Sztafeta wyruszyła o godz. 11.00 z Rynku Głównego w Krakowie. Od tego momentu sztafeta będzie biegła non stop – w dzień i w nocy. Zawodników podzielono na drużyny, z których każda musi pokonać 30-kilometrowy odcinek trasy: 10 km biegu i 20 km rowerem. Pocztę Polską będzie reprezentować 9 pracowników należących do Pocztowej Grupy Biegowej Sportowa Paczka.

Emil Dyrcz, organizator sztafety, podkreśla, że zrodziła się ona bardzo szybko. – Chcieliśmy zrobić coś, czego jeszcze nie było, i stwierdziliśmy, że nie było jeszcze biegu z Krakowa do Wiednia, no to jest. A jeśli do Wiednia to najlepiej śladami Króla Jana III Sobieskiego – zaznacza. 

Bieg Pocztyliona to nie jedyne wydarzenie związane z obchodami 333. rocznicy odsieczy wiedeńskiej. Główne uroczystości odbędą się w Wiedniu na wzgórzu Kahlenberg. Goście będę mogli m.in. wziąć udział w odsłonięciu pomnika króla Jana III Sobieskiego i obejrzeć rekonstrukcję bitwy.

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl