logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Nigdy nie wolno działać przeciwko życiu człowieka

Piątek, 23 września 2016 (20:08)

Ks. bp Henryk Tomasik skrytykował sformułowanie używane przez wielu polityków mówiące o „zachowaniu kompromisu aborcyjnego”. – Zasada moralna jest bardzo jasna – nigdy nie wolno działać wprost przeciwko życiu człowieka – powiedział ks. bp Tomasik.

W Polsce zachowanie kompromisu wiąże się z istnieniem wyjątków umożliwiających zabicie dziecka poczętego, co reguluje ustawa z 1993 roku.

– Sprawa poszanowania kompromisu aborcyjnego z 1993 roku jest propozycją polityczną, a nie rozwiązaniem problemu na poziomie norm moralnych. Zasada moralna jest bardzo jasna – nigdy nie wolno działać wprost przeciwko życiu człowieka – powiedział ks. bp Tomasik w Radiu Plus Radom.

Przypomniał ustawę z 6 stycznia 2000 roku o Rzeczniku Praw Dziecka i artykuł 2, który mówi, że „dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności”.

– To ustawa uchwalona przez polski parlament. Z drugiej strony nauka Kościoła jest niezmienna, ta zasada była głoszona przed zmianami ustrojowymi. Człowiek ma prawo do życia, a norma „Nie zabijaj” zobowiązuje nas wszystkich do ochrony życia od jego poczęcia do naturalnej śmierci – powiedział biskup radomski.

W piątek posłowie udzielili poparcia obywatelskiemu projektowi ustawy chroniącej życie każdego dziecka od poczęcia, który złożył Komitet „Stop aborcji”, i skierowali go do dalszych prac w komisji.

RP, KAI

NaszDziennik.pl