logo
logo

Zdjęcie: Archiwum RDLP w Krośnie/ Inne

W Bieszczadach radzili o lasach

Sobota, 1 października 2016 (04:30)

Stan środowiska przyrodniczego, zwłaszcza wód i lasów Podkarpacia, ze szczególnym uwzględnieniem Bieszczadów, to główne tematy wyjazdowego posiedzenia dwóch senackich komisji: Zdrowia i Środowiska.

Dwudniowe posiedzenie Komisji Środowiska oraz Komisji Zdrowia Senatu RP odbyło się w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem (powiat bieszczadzki).

Leśnicy oraz samorządowcy podczas spotkania z senatorami zwracali uwagę na znaczenie wielofunkcyjnej gospodarki leśnej dla człowieka i środowiska oraz rolę, jaką w wymiarze społecznym odgrywa edukacja przyrodniczo-leśna.

Jak podkreśla w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl gospodarz spotkania Grażyna Zagrobelna, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, która przed senatorami zachwalała bogactwo oraz przedstawiła stan lasów Podkarpacia, środowisko przyrodnicze w szczególny sposób wpływa na zdrowie człowieka, dlatego tak ważna jest troska, aby stan środowiska przyrodniczego był możliwie jak najlepszy.

Podczas spotkania z senatorami wagę ochrony powietrza i wód woj. podkarpackiego podkreślał też Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Parlamentarzyści z senackich Komisji Środowiska oraz Komisji Zdrowia, korzystając ze sprzyjającej aury, mogli się zapoznać w terenie z osiągnięciami bieszczadzkich leśników m.in. w zakresie przebudowy składu gatunkowego drzewostanów na gruntach porolnych.

– Mieliśmy okazję wiele wyjaśnić, opowiedzieć i przekonać do naszych działań. Dla senatorów bardzo ciekawe okazały się sposoby naturalnego odnawiania drzewostanów jodłowych i bukowych. Pokazaliśmy też walory Bieszczadów w kontekście potrzeb człowieka i zrównoważonej gospodarki zasobami przyrodniczymi – relacjonuje dyr. Grażyna Zagrobelna.

Senatorowie mieli też okazję przekonać się, na czym polega, jak trudna, ale jednocześnie jak ważna jest praca ludzi w bieszczadzkich lasach.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl