logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Prezes PGZ Arkadiusz Siwko zaznaczył, że zbrojeniówka chce szeroko współpracować nie tylko z uczelniami wojskowymi, ale i z cywilnymi Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Rakieta made in Poland

Piątek, 28 października 2016 (02:25)

Za pięć lat mamy wyprodukować polską rakietę zdolną do wynoszenia w kosmos satelitów – ma to zapewnić współpraca Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Politechniki Warszawskiej.

Wczoraj prezes PGZ Arkadiusz Siwko i wiceprezes Maciej Lew-Mirski podpisali z rektorem PW prof. Janem Szmidtem umowę w sprawie finansowania interdyscyplinarnych studiów doktoranckich na politechnice w dziedzinie technik rakietowych i kosmicznych. Stanowi ona, że pierwsza transza dotacji wyniesie 400 tys. zł, a Politechnika planuje, że docelowo na dziennych studiach doktoranckich będzie około 30 słuchaczy.

– Chcemy jako środowisko polskiego przemysłu i polskiej nauki ogłosić konstruowanie programu satelitarnego i programu rakietowego w Polsce. Polska i polskie środowiska naukowe mają w tej materii wiele do powiedzenia. Wielkie koncerny międzynarodowe współpracują z polskimi uczelniami – powiedział prezes Siwko. Teraz będzie to też robić PGZ.

Rektor PW nie kryje, że uczelnia chciałaby wspólnie z PGZ opracować technologie produkcji rakiet, które mogłyby wynosić w kosmos nieduże satelity, takie jak PW-Sat2, który pod koniec grudnia zostanie wystrzelony w kosmos, ale przez rakietę Falcon 9 należącą do firmy holenderskiej. – Za 5 lat, jak będą na to pieniądze, będziemy mieli swoje rakiety, nie będziemy potrzebowali Falcona – sprecyzował prof. Jan Szmidt. 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik