logo
logo

Zdjęcie: MUZEUM REGIONALNE W JAŚLE/ -

„Viribus unitis – wspólnymi siłami”

Niedziela, 13 listopada 2016 (21:47)

W Muzeum Regionalnym w Jaśle można oglądać  ekspozycję „Viribus unitis – wspólnymi siłami”. To wystawa poświęcona polskim posłom w parlamencie Austrii w latach 1848-1918 r., którzy działali na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ekspozycja, której pełny tytuł brzmi: „Viribus unitis – wspólnymi siłami. Społeczeństwo polskie w walce o niepodległość na przełomie XIX i XX wieku”, ukazuje związane z Jasłem i ziemią jasielską poprzez okręg wyborczy osobowości polskiego życia politycznego i społecznego Małopolski Wschodniej, którzy w parlamencie cesarstwa austro-węgierskiego mieli wpływ nie tylko na kształt monarchii, ale także na życie narodowe i społeczne. Te działania zmierzały i w efekcie doprowadziły do autonomii i odrodzenia kultury, a następnie do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warto jednocześnie podkreślić, że postawa parlamentarzystów – członków Koła Polskiego w tamtym czasie nie była oceniana jednoznacznie, bowiem często zarzucano im zbyt dużą uległość, a nawet zdradę interesów narodowych.

Oglądając wystawę, można poznać sylwetki tych osób i dowiedzieć się więcej na temat ich działalności politycznej. Jak podkreślają jej autorzy, m.in. dzięki wsparciu i postawie posłów do parlamentu wiedeńskiego w 1914 r. powstały Legiony, a 11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość.

Jak poinformowała NaszDziennik.pl Agata Koba z Urzędu Miasta w Jaśle, wystawa „Viribus unitis – wspólnymi siłami”, która teraz na stałe wróciła do Jasła, wcześniej była oglądana m.in. w Wiedniu, Warszawie czy Krakowie.

Zwiedzając ją, można będzie zobaczyć m.in. elementy umundurowania i uzbrojenia Legionów Polskich, pamiątki i dokumenty po powstańcach i legionistach oraz obrazy o tematyce historycznej. Dopełnienie stanowią pocztówki historyczne o tematyce legionowej.

– Wystawa została dostosowana do potrzeb jasielskiego Muzeum i dodatkowo wzbogacona o informacje o związkach parlamentarzystów z naszym miastem. Uzupełnieniem ekspozycji są eksponaty Muzeum Regionalnego w Jaśle o tematyce patriotycznej i historycznej – wyjaśnia Agata Koba.

Wystawę „Viribus unitis – wspólnymi siłami. Społeczeństwo polskie w walce o niepodległość na przełomie XIX i XX wieku” w Muzeum Regionalnym w Jaśle można oglądać do 15 stycznia 2017 r.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl