logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz / Nasz Dziennik

Jaruzelski i Kiszczak stracą stopnie generalskie

Wtorek, 13 grudnia 2016 (12:43)

Aktualizacja: 8 lipca 2017 (18:09)

Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi zostaną odebrane stopnie generalskie; podejmujemy w tej sprawie kroki prawne – zapowiedział szef MON Antoni Macierewicz podczas dzisiejszej prezentacji dokumentów dot. krwawych wydarzeń grudnia 1970 r.

– Chcę poinformować Polaków, że po raz ostatni w dniu dzisiejszym ze strony jakiegokolwiek urzędnika Ministerstwa Obrony Narodowej padło słowo „generał” przy nazwisku pana Jaruzelskiego. Podejmujemy kroki prawne mające na celu odebranie stopni wojskowych zarówno panu Jaruzelskiemu, jak i panu Kiszczakowi. Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu Narodowi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe – powiedział Macierewicz.

Prezentacja dokumentów związana jest z przypadającą we wtorek 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Historycy i archiwiści z Wojskowego Biura Historycznego (WBH) przedstawili – jak podkreślili – nieznane dotychczas opinii publicznej materiały archiwalne dotyczące masakry robotników w grudniu 1970 r.

Wśród przedstawionych dokumentów są m.in. informacje o użyciu wojska w wydarzeniach grudniowych 1970 r., w tym meldunek o użyciu broni w dniu 17 grudnia 1970 r., gdy protestujący robotnicy ponieśli największe straty. Ponadto przedstawiono stan bojowy, system dowodzenia i plany działań wojsk w Gdańsku i Gdyni oraz opisy sytuacji z wojskowego punktu widzenia w Szczecinie oraz „zestawienie strat w sile żywej i sprzęcie poniesionych przez wojska”. Historycy z WBH zaprezentowali również mapy położenia wojsk w operacji „Grudzień” 1970 oraz zbiór relacji uczestników wydarzeń w Szczecinie.

RP, PAP

NaszDziennik.pl