logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Z myślą o żołnierzach jednostek górskich

Środa, 11 stycznia 2017 (21:07)

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce trwa dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona innowacjom w wojsku, szczególnie w odniesieniu do jednostek górskich.

Celem konferencji „Wykorzystanie Innowacyjnych Technologii dla Zwiększenia Zdolności Operacyjnych do Prowadzenia Działań w Terenie Górzystym” jest prezentacja obecnych zdolności Sił Zbrojnych do prowadzenia działań w terenie górskim oraz możliwości ich zwiększenia przez wykorzystanie nowych technologii i nowoczesnego sprzętu.

Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich płk Jarosław Mokrzycki, rozpoczynając konferencję, podkreślił konieczność zmian w szkoleniu i wyposażeniu jednostek górskich. Zaznaczył, że w Siłach Zbrojnych to właśnie 21. Brygada Strzelców Podhalańskich zajmuje się tematyką wyszkolenia jednostek górskich z racji swoich tradycji.

– To my powinniśmy być i jesteśmy tymi, którzy zbierają wszelkiego rodzaju doświadczenia, a dzisiejszym naszym pomysłem jest to, aby podzielić się tymi doświadczeniami z ludźmi, którzy produkują sprzęt dla wojska i technologie, które mogą być wykorzystane w wojsku, ale przede wszystkim w górach – akcentował płk Jarosław Mokrzycki.

Obok paneli dyskusyjnych i wykładów prezentowany jest także najnowszy sprzęt wojskowy, prototypy oraz szereg nowinek technologicznych, które już są bądź wkrótce będą możliwe do wykorzystania w wojskowych działaniach w terenach górskich, choć nie tylko. Na wystawie prezentowany jest sprzęt wojskowy od lekkiego po broń ciężką, można zobaczyć m.in. pojazdy opancerzone, jak haubice i moździerze, oraz latające statki rozpoznawcze i inne urządzenia, które mogą być wykorzystane w działaniach wojskowych. Wśród blisko stu wystawców są m.in. zakłady należące głównie do Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz firmy produkujące na potrzeby armii.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl