logo
logo

Zdjęcie: R.Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Prokuratura postawiła zarzuty sprawcy profanacji

Poniedziałek, 10 grudnia 2012 (16:29)

Zarzuty zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury i obrazy uczuć religijnych postawiła prokuratura Jerzemu D., który wczoraj próbował zniszczyć Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Choć dzięki zabezpieczeniom Ikona Królowej Polski nie ucierpiała, nieznacznie uszkodzony został ołtarz - wynika z dotychczasowych informacji.

Prokurator Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie poinformował, że po dzisiejszym przesłuchaniu podejrzanego, do Sądu Rejonowego w Częstochowie został skierowany wniosek o aresztowanie go na trzy miesiące. Sąd przychylił się do wniosku.

- W śledztwie dotyczącym próby zniszczenia obrazu Matki Bożej prokurator przedstawił 58-letniemu Jerzemu D. zarzut zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury poprzez rzucenie trzech żarówek wypełnionych czarną farbą w obraz Matki Bożej i uszkodzenie otoczenia obrazu na kwotę 2 tys. zł - powiedział prokurator.

Jerzy D. usłyszał też drugi zarzut - obrazy uczuć religijnych innych osób poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej.

- Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw i złożył obszerne wyjaśnienia, jednak ich treść wywołała wątpliwości co do stanu jego zdrowia. Prokurator zlecił opracowanie opinii psychiatrycznej, biegli zbadali podejrzanego, trwa opracowywanie opinii - powiedział prok. Ozimek.

Jak mówią prokuratorzy, podejrzany działał sam, nic nie wskazuje na to, by był inspirowany przez inne osoby.

IK, PAP

Aktualizacja 10 grudnia 2012 (20:38)

NaszDziennik.pl