logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Bluźnierczy spektakl w Teatrze Powszechnym

Wtorek, 21 lutego 2017 (11:12)

Jeszcze we wtorek złożę zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie – powiedział poseł PiS Dominik Tarczyński, odnosząc się do spektaklu „Klątwa” wystawionego w warszawskim Teatrze Powszechnym.

– Ja dzisiaj składam zawiadomienie do prokuratury w sprawie tego przedstawienia, ponieważ Kodeks karny bardzo jasno opisuje, że tego typu zachowania, m.in. obrażanie uczuć religijnych, są karalne  – mówił poseł PiS Dominik Tarczyński we wtorkowym „Gościu Poranka” w TVP Info. W ocenie posła, sceny w spektaklu nie mają nic wspólnego ze sztuką, są po prostu przestępstwem. 

– Ja przekazałem wczoraj wieczorem ten materiał, ten film, który można zobaczyć w internecie, do prawników, przygotowują analizę i dzisiaj to zawiadomienie zostanie złożone, bierzemy także pod uwagę zawiadomienie o podżeganiu do zabójstwa – dodał poseł. – Pytanie, czy to słowo (sztuka – PAP) powinno być używane, to nie jest sztuka, to jest użycie teatru, który jest finansowany z publicznych pieniędzy, do seansów nienawiści – mówił Tarczyński, dodając, że „najgorsze jest to, że te sceny, które mogliśmy oglądać, znalazły aprobatę wśród urzędników”.

– Zbiera się w trakcie sztuki pieniądze na zabójstwo człowieka, chce się zabić Jarosława Kaczyńskiego, a ktoś mówi, że to (spektakl – PAP) wspaniałe, piękne, dobre i ważne – dodał poseł. – Jedna z posłanek Nowoczesnej reklamowała nawet to przedstawienie. Był już w parlamencie taki jeden człowiek, który chciał walczyć nienawiścią – Janusz Palikot – i Nowoczesna skończy tak jak Palikot – powiedział.

Jak mówił, opozycja chce po raz kolejny pokazać, że Prawo i Sprawiedliwość znowu „zakazuje sztuki, wpływa na teatr i żyjemy w dyktaturze”. – Nie, chcemy po prostu szanować prawo i stąd będzie zawiadomienie do prokuratury dzisiaj – zaznaczył.

– Proszę zauważyć, że tego typu przedsięwzięcia zawsze skierowane są przeciwko chrześcijanom, przeciwko rzymskim katolikom i nikt nie odważyłby się czegoś takiego zrobić muzułmanom czy Żydom. Ciekawy jestem, czy by się odważyli i jakie byłyby reakcje nie tylko w Polsce, ale i na świecie – podkreślał Tarczyński.

Rzecznik KEP napisał we wtorek na Twitterze: „Nie możemy przyzwolić na obrażanie św. Jana Pawła II, Watykanu i wartości”. Zapowiedział komunikat co do spektaklu „Klątwa”.

RS, PAP

NaszDziennik.pl