logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Ubranka dziecięce z 8 proc. VAT?

Poniedziałek, 6 marca 2017 (19:50)

Rząd powinien działać na rzecz obniżenia podatku VAT na buty i ubranka dziecięce z 23 proc. do 8 proc. – powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Podkreślił, że klub Kukiz'15 opowiada się za zmniejszaniem obciążeń podatkowych dla obywateli.

Tyszka przypomniał, że rząd PO – PSL od 1 stycznia 2012 roku podwyższył VAT na buty i ubranka dziecięce z 8 proc. do 23 proc. Jak dodał, rząd argumentował wówczas tę zmianę prawem europejskim. Poseł Kukiz'15 zauważył, że w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Luksemburgu obowiązują obniżone stawki VAT na ubranka dla dzieci.

– Nie ma żadnego powodu, dla którego polskie rodziny miałyby być w tym zakresie dyskryminowane – przekonywał wicemarszałek Sejmu.

Zdaniem Tyszki, rząd powinien wysłać wniosek do Komisji Europejskiej o tzw. środek specjalny, który pozwoliłby na stosowanie w Polsce obniżonych stawek VAT na buty i ubranka dziecięce. Powiedział, że Kukiz'15 przygotował taki wniosek za Ministerstwo Finansów i potrzebny jest tylko podpis szefa resortu Mateusza Morawieckiego.

– To jest polityka rodzinna, którą Kukiz'15 uważa za rozsądną. Polityka, która polega na zmniejszaniu obciążeń podatkowych dla obywateli – podkreślił poseł.

Inicjatywa Kukiz'15 to kolejna propozycja ogłoszona w ramach akcji „Wolnościowego Poniedziałku”, polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację.

Poprzednio zgłoszone zostały projekty dotyczące: likwidacji Polskiej Organizacji Turystycznej, tzw. dnia podatkowego, likwidacji akcyzy na samochody, wprowadzenia najprostszej deklaracji VAT w Europie, likwidacji gabinetów politycznych w samorządach, obniżenia podatku VAT na e-booki i e-prasę oraz utworzenia Polskiego Instytutu Żywności. 

RS, PAP

NaszDziennik.pl