logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Tusk wezwany na świadka w sprawie szefów SKW

Poniedziałek, 13 marca 2017 (10:42)

Aktualizacja: 13 marca 2017 (11:05)

Donald Tusk jest na środę wezwany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie jako świadek w śledztwie przeciwko b. szefom SKW o podjęcie bez zgody władz współpracy z rosyjskim FSB – powiedział rzecznik tej prokuratury Michał Dziekański.

Śledztwo prowadzi wydział wojskowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Jej rzecznik Michał Dziekański poinformował PAP, że Tusk – b. premier, który w zeszłym tygodniu uzyskał reelekcję na przewodniczącego Rady Europejskiej – jest wezwany w tym śledztwie jako świadek.

Dziekański powiedział PAP, że Tusk jest wezwany nie na wtorek, a na środę, 15 marca. Innych szczegółów śledztwa nie chciał podać, powołując się na jego niejawny charakter.

W grudniu 2016 r. ujawniono, że w śledztwie postawiono zarzuty b. szefom SKW Januszowi Noskowi i Piotrowi Pytlowi. Zarzuty – jak informował wtedy PAP prok. Michał Dziekański – polegają na „przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW”.

Art. 9 ustęp 2 ustawy o służbach kontrwywiadu i wywiadu wojskowego stanowi, że podjęcie przez szefów obu służb współpracy z „właściwymi organami i służbami innych państw” może nastąpić po uzyskaniu zgody prezesa Rady Ministrów, który przed wyrażeniem zgody zasięga opinii ministra obrony narodowej.

W grudniu media podawały, że chodzi o umowę zawartą przez SKW w 2010 r. z rosyjskimi służbami specjalnymi. 

 

RS, PAP

NaszDziennik.pl