logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Wierzę, że prawda zwycięży

Poniedziałek, 20 marca 2017 (20:36)

List prezydenta z okazji rocznicy otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na obchody rocznicy powstania Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Z okazji pierwszego jubileuszu tej wyjątkowej instytucji chcę złożyć wyrazy uznania i gorąco podziękować jej inicjatorom i twórcom oraz wszystkim pracownikom. Ze wzruszeniem wspominam uroczystość otwarcia muzeum, w której miałem zaszczyt i przyjemność przed rokiem uczestniczyć. Bardzo się cieszę, że to szczególne miejsce pamięci jest coraz chętniej odwiedzane przez licznych gości z Polski i zagranicy.

Podobnie jak wcześniej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, tak teraz także muzeum w Markowej staje się symbolem prawdziwej, dobrej wspólnej pamięci obu naszych narodów. Pamięci o bogatych wielowiekowych dziejach Rzeczypospolitej Przyjaciół, która była dla Żydów ziemią Polin, i o silnej więzi solidarności łączącej Polaków i Żydów. Więzi, której nie zdołał złamać nawet terror i zbrodnie niemieckich nazistów.

Wielką zasługą tego miejsca jest upamiętnianie wszystkich Polaków ratujących Żydów – i tych, których losy są już znane, i także wszystkich tych, którzy wciąż pozostają bezimienni. Wydobycie historii tych wspaniałych ludzi na światło dzienne jest powinnością nas, żyjących, dlatego musimy kontynuować badania i poszukiwania.

Jestem jednak przekonany, że tu, w Markowej, postawiliśmy milowy krok na drodze do ukazania światu dramatu i bohaterstwa ówczesnych mieszkańców naszego kraju.

Wierzę, że prawda o dziejach Zagłady – o eksterminacji narodu żydowskiego i o pomocy niesionej współobywatelom przez ratujących ich Polaków – będzie docierać do coraz szerszych kręgów społecznych i elit opiniotwórczych w Polsce i Europie, Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Życzę Państwu, aby muzeum w Markowej nadal dobrze służyło wypełnianiu tego ogromnie ważnego zadania.

 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

www.prezydent.pl

NaszDziennik.pl