logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: www.pro-life.pl/ -

Liczy się dobro dzieci

Czwartek, 6 kwietnia 2017 (11:16)

Z Agnieszką Januszewską, warszawskim koordynatorem Fundacji Życie i Rodzina, rozmawia Rafał Stefaniuk

Już wkrótce ruszy kolejna inicjatywa obywatelska „Zatrzymaj aborcję” zmierzająca do pełnej ochrony życia w Polsce. Dlaczego Fundacja zdecydowała się na ten ruch?

– Naszym celem jest stworzenie takich warunków prawnych w Polsce, aby dzieci nienarodzone nie były już więcej zabijane. W ostatnich latach do Sejmu trafiało wiele inicjatyw tego typu, a mimo to nie udało się otoczyć najmłodszych Polaków należytą ochroną. I tak każdego dnia aborcja zbiera swoje żniwo. Nie możemy na to przymykać oczu.

W zeszłym roku Sejm zajmował się już tą sprawą i odrzucił projekt komitetu „Stop aborcji”. Teraz ma być inaczej?

– Skład obecnego Sejmu dobrze rokuje, a oczekiwania Polaków są jasne. Zabijanie dzieci nienarodzonych musi zostać przerwane – i to jest dla nas najważniejsze. Jeżeli nie będzie odpowiedniego nacisku na polityków, to ci będą twierdzić, że ta sprawa nie interesuje Polaków. A jest wprost przeciwnie. Dlatego chcemy przypomnieć im, że znaczna część społeczeństwa domaga się od nich takich zmian w prawie, które zagwarantują pełną ochronę życia każdemu człowiekowi, na każdym etapie rozwoju.

Ale premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedzieli, że podejmą działania w kwestii obrony życia. Powstaje już program „Za życiem”.  

– To nas bardzo cieszy. Ale kwestia obrony życia jest nierozwiązana. Dziś życie w polskich szpitalach straci troje dzieci. Jutro będzie to samo. I tak każdego dnia, do czasu, aż wreszcie aborcja będzie zakazana. Dopóki nie ma w Polsce całkowitego zakazu aborcji, to musimy robić wszystko, aby ten zakaz wprowadzić.

Kiedy poznamy szczegóły projektu „Zatrzymaj aborcję”?

– Ostatnie kwestie są teraz ustalane. Gdy tylko będzie to możliwe, poinformujemy społeczeństwo, za pomocą mediów, o naszych propozycjach.

Fundacja Życie i Rodzina będzie jedynym autorem nowego projektu?

– Naszą rolę określiłabym jako siła sprawcza. W nadchodzących tygodniach poinformujemy o dokładnym składzie komitetu inicjatywy ustawodawczej. Prowadzimy też przygotowanie zbiórki, zachęcamy wszystkich przeciwników aborcji do zgłaszania się do akcji przez formularz na stronie http://zycierodzina.pl/zatrzymajaborcje/ .

Dziękuję za rozmowę.

Rafał Stefaniuk

NaszDziennik.pl