logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Bardzo ważny 1 procent

Czwartek, 20 kwietnia 2017 (21:00)

Zostały już niespełna dwa tygodnie na złożenie rocznego zeznania podatkowego i wiele osób dopiero teraz w pośpiechu gromadzi dokumenty podatkowe i wypełnia druki PIT. Pamiętajmy, aby w tym pośpiechu nie przegapić możliwości przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Nawet jeśli korzystamy z programu komputerowego do wypełniania formularza zeznania podatkowego lub wypełniamy druk PIT bezpośrednio na serwerze Ministerstwa Finansów, to często takie programy nie przypominają nam o możliwości dokonania podatkowej darowizny na rzecz OPP, a sprawdzają jedynie poprawność naszych wyliczeń dotyczących przychodów, kosztów ich uzyskania, dochodów i odprowadzonych zaliczek na podatek. Natomiast o przekazaniu 1 proc. podatku musimy pamiętać sami.

W pierwszej kolejności trzeba wpisać numer KRS organizacji, którą chcemy wesprzeć. Ten rejestr można sprawdzić w urzędzie skarbowym lub na stronach internetowych Ministerstwa Finansów (mf.gov.pl) lub Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (mpips.gov.pl). Dopiero gdy upewnimy się, że dana instytucja jest na liście OPP, możemy przekazać na jej rzecz część swojego podatku.

Na liście takich organizacji jest od kilku lat również Fundacja Nasza Przyszłość. I jeśli przekazujemy na jej konto 1 proc. naszego podatku, to w formularzu rocznego zeznania za 2016 rok musimy podać jej numer KRS – 0000091141. Jeśli składamy PIT-36, to numer KRS Fundacji Nasza Przyszłość wpisujemy do rubryki nr 329, natomiast gdy jest to formularz PIT-37 – to do rubryki nr 137. W sąsiednich rubrykach wpisujemy kwotę odpowiadającą 1 proc. należnego podatku, ale z zastrzeżeniem, że jeżeli kwota jest niepełna, to trzeba ją zaokrąglić do dziesiątek groszy w dół. Na przykład, jeśli 1 proc. naszego należnego podatku, rocznego wynosi 123 zł i 87 groszy, to w formularzu PIT musimy wpisać sumę 123,80 zł.

Na stronie Fundacji Nasza Przyszłość (www.fnp.pl) znajduje się specjalny program, który pomoże nam w samodzielnym sporządzeniu zeznania podatkowego, przede wszystkim wykonując automatycznie różne obliczenia. Przypomni nam też o możliwości dokonania darowizny w wysokości 1 proc. podatku.

– Warto weprzeć Fundację, bo pieniądze z naszych podatków są wydawane na wiele projektów religijnych, edukacyjnych i patriotycznych. I to adresowanych głównie do młodego pokolenia Polaków – mówi Bożena Skorupska, współwłaścicielka niedużej firmy usługowej. – Są to więc na pewno pieniądze wydawane na społecznie pożyteczny cel – dodaje.

Przypomnijmy, że druk PIT musimy wysłać do swojego urzędu skarbowego pocztą elektroniczną lub tradycyjną najpóźniej do północy 2 maja. Także do tego dnia można przesyłać korekty rocznego zeznania podatkowego – jeśli ktoś zapomniał przekazać pieniądze na rzecz OPP, może to jeszcze zrobić. Co prawda po 2 maja urzędy skarbowe będą jeszcze przyjmować wnioski o dokonanie zmian w formularzu PIT, ale tylko w zakresie wysokości podatku. Jeśli ktoś zapomni o 1 procencie, po 2 maja swojego niedopatrzenia już nie będzie mógł naprawić.

– Dlatego zanim zaczniemy wypełniać druk PIT, spiszmy sobie na kartce numer KRS organizacji pożytku publicznego, żeby nie przeoczyć rubryki dotyczącej 1 procentu – mówi Krystyna Kulesza, doradca podatkowy.


Przekaż 1 procent swojego podatku na rzecz Fundacji Nasza Przyszłość – numer KRS 0000091141.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik