logo
logo

Zdjęcie: R. Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Czas obudzić serca i sumienia

Piątek, 14 grudnia 2012 (10:51)

W niedzielę, 9 grudnia 2012 r., w godzinach porannych na Jasnej Górze miała miejsce próba zniszczenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Królowej Polski. W dziejach istnienia Jasnej Góry dokonano dwóch zamachów na Cudowny Obraz. Pierwszy akt świętokradztwa miał miejsce w 1430 r., kiedy to obraz został wyrwany z ram i uprowadzony, a następny ponad sto lat temu, w 1909 r., kiedy to skradziono korony i suknie zdobiące Matkę Bożą.

Cudowny Obraz Matki Bożej Królowej Polski znajdujący się na Jasnej Górze jest szczególnym symbolem kultu Polaków, naszej tożsamości patriotycznej i religijnej. Poprzez śluby królewskie złożone przez Jana Kazimierza w 1656 r. Maryja stała się Królową Polski, która na przestrzeni wieków zawsze była Tarczą osłaniającą Naród przed wrogami czyhającymi na naszą wolność, zarówno narodową, jak i duchową. Kontynuacją tego zawierzenia są Jasnogórskie Śluby Narodu złożone przez Naród Polski 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze i co roku odnawiane.

Jak powiedział  o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry, akt profanacji Cudownego Obrazu Pani Jasnogórskiej uderza w samą istotę polskości, w główny nerw naszej wrażliwości narodowej i religijnej, w symbol naszej narodowej jedności. Dziś potrzeba obrony tego, co święte, co polskie w naszej Ojczyźnie, obrony symboli i wartości, które w ostatnim czasie ze szczególną mocą są bezczeszczone. Kolejno dokonuje się w naszej Ojczyźnie profanacji świętych znaków: Krzyża, Biblii, a teraz Jasnogórskiej Ikony. Jest to efekt trwającej od dłuższego czasu antykościelnej i antychrześcijańskiej nagonki: akt znieważenia Krzyża przed Pałacem Prezydenckim, profanację Pisma Świętego przez jednego z pseudoartystów, a także próby rugowania nauki religii ze szkół czy też ograniczanie funkcjonowania mediów katolickich.

Akt profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jest dla nas kolejnym sygnałem do refleksji nad tym, co dzieje się w naszej Ojczyźnie, sygnałem do uderzenia się w piersi i zaprzestania procesu niszczenia tego, co w Narodzie najświętsze – naszej tożsamości.

Wysoki Sejmie, warto pamiętać, że wolność sumienia i wyznania jest fundamentem demokratycznego państwa prawa. Sejm RP powinien potępić wszelkie próby łamania tego podstawowego atrybutu wolności obywatelskiej w Polsce.

Błogosławiony Jan Paweł II w swoim ostatnim przesłaniu skierowanym na Jasną Górę na dzień przed swoją śmiercią napisał: „Przed Obliczem Jasnogórskiej Królowej modlę się, aby mój Naród, przez wiarę w Jej niezawodną pomoc i obronę, odnosił zwycięstwo nad wszystkim, co zagraża godności ludzkiej i dobru naszej Ojczyzny (...) Proszę o odwagę dla wszystkich odpowiedzialnych za przyszłość Polski, aby wpatrzeni w postać Ojca Augustyna, potrafili bronić każdego dobra, które służy Rzeczypospolitej”.

Czas obudzić serca i sumienia! Polsko, obudź się!

Maryjo, Królowo Polski – módl się za nami.

 

Aktualizacja 14 grudnia 2012 (11:15)

NaszDziennik.pl