logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Nie odłożę sumienia na półkę

Środa, 17 maja 2017 (18:24)

Z dr Maliną Świć, lekarzem rezydentem w trakcie specjalizacji z genetyki klinicznej, rozmawia Ewa Sądej.

W internecie wyraziła Pani poparcie dla lekarzy ginekologów, którzy powołując się na klauzulę sumienia, nie przepisują pacjentkom środków antykoncepcyjnych. Spotkała się Pani z falą internetowego hejtu.

– Myślę, że w Polsce jest jakaś zorganizowana grupa ludzi, która dąży do zdyskredytowania lekarzy powołujących się na klauzulę sumienia. Na mój temat w internecie pojawiło się wiele agresywnych komentarzy. W jednym z nich przeczytałam, że wykształciłam się za państwowe pieniądze, pochodzące od podatników, i dziwił kogoś fakt, że powołując się na klauzulę sumienia, mogę czegoś odmawiać. Kiedy napisałam, że antykoncepcja sprzyja rozpasaniu i nieodpowiedzialności, wówczas jeszcze bardziej zawrzało w internecie.

Nie żałuje Pani, że wzięła w obronę kolegów? Co Panią do tego skłoniło?

– Skłoniła mnie zwyczajna ludzka solidarność. Uważam, że każdy lekarz ma prawo do działań zgodnych z własnym sumieniem. W Polsce każdy obywatel ma prawo do wolności sumienia i wyznania. Wynika to z Konstytucji obowiązującej w naszym kraju. Wolność sumienia wynika także z przyrodzonej godności ludzkiej i ma umocowanie w dokumentach międzynarodowych (Powszechna Deklaracja Praw Człowieka).

Z jakimi negatywnymi działaniami jeszcze się Pani spotkała?

– Do mojego pracodawcy zaczęły spływać złośliwe e-maile. Również mój prywatny profil facebookowy został zaatakowany agresywnym hejtem. Na wielu stronach internetowych napisano sporo przykrych komentarzy, dostałam kilkadziesiąt urągliwych wiadomości. Zrobiono ze mną także wywiad, który opublikowano na jednym z portali bez autoryzacji. Oprócz tego dostałam telefon od pracodawcy, że powinnam usunąć z Facebooka wszystkie informacje dotyczące miejsca zatrudnienia. Później miałam rozmowę z kierownikiem specjalizacji i kierownikiem zakładu. Dostałam reprymendę.

To prawda, że pracodawca zasugerował, że ze względu na poglądy powinna Pani zmienić specjalizację?

– Usłyszałam taką sugestię.

Ma Pani obawy co do ukończenia specjalizacji?

– Jestem na pierwszym roku specjalizacji z genetyki. Przede mną jeszcze trzy lata nauki. Ze względu na moje przekonania obawiam się, czy uda mi się skończyć specjalizację. Bardzo pragnę zostać genetykiem. Już w trakcie liceum o tym myślałam. Do wyboru tej specjalizacji przyczyniło się przede wszystkim moje osobiste doświadczenie. Mam zespół Turnera. Jest to choroba genetyczna, która wykryta podczas badań prenatalnych stanowi przesłankę do zabicia nienarodzonego dziecka. Ja jestem dowodem na to, że z tym zespołem można żyć i zostać lekarzem.

Kiedy dowiedziała się Pani o swojej chorobie?

– O tym, że mam zespół Turnera, dowiedziałam się w wieku 14 lat, wcześniej żaden lekarz u mnie tego nie zdiagnozował. Zastanawiano się, dlaczego jestem niska, ale nikt nie potrafił na to pytanie odpowiedzieć. Kiedy usłyszałam, że mam chorobę genetyczną, przeżyłam bunt. Najpierw nic nie chciałam na ten temat wiedzieć, a następnie zaczęłam dużo czytać o tej chorobie. Najwięcej odwagi nabrałam podczas studiów, kiedy podczas jednej z naukowych konferencji usłyszałam od pani prof. Aliny Teresy Midro, że zna wiele kobiet z zespołem Turnera i to są wspaniałe, wartościowe kobiety. Te słowa bardzo mnie podbudowały i były dla mnie niezwykle ważne.

W akcję poparcia dla Pani włączyły się różne organizacje.

– Dość szybko odezwali się do mnie prawnicy z Ordo Iuris. Chcą oni przygotować raport dla organizacji unijnych na temat agresywnych wypowiedzi ze strony środowisk lewicowych. Jeżeli prawnicy dopatrzą się zniewag w internecie pod moim adresem, to zastanowimy się, czy zgłosić je do prokuratury.

CitizenGo na swojej stronie internetowej zamieściła petycję z poparciem dla Pani. Przyniosła ona jakieś pozytywne efekty?

– Kiedy rozpoczęła się akcja poparcia dla mnie, w pracy zadano mi pytanie, czy mam coś wspólnego z e-mailami, które przychodzą na skrzynkę pracodawcy. Było ich tak wiele, że pani sekretarka nieustannie musiała je kasować. Obecnie na stronie CitizenGo liczniki wskazują, że petycję podpisało już ponad 29 tys. osób. Nie spodziewałam się, że tak wiele osób wyrazi swoje poparcie.

Ten rodzaj solidarności jest dla Pani ważny?

– Jest on ogromnie ważny i potrzebny. Dzięki niemu widzę, że nie jestem sama, popierają mnie tysiące osób, którym nie są obojętne sprawy związane z obroną sumienia i życia. Jestem ogromnie wdzięczna za solidarność. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy podpisali petycję.

W środowisku medycznym jest zrozumienie i poparcie dla lekarzy, którzy powołują się na klauzulę sumienia?

– Myślę, że wielu lekarzy boi się ujawniać swoje poglądy. Najbardziej obawiają się tego młodzi lekarze, ci, którzy zaczynają specjalizację. Związane jest to z tym, że każdy młody lekarz ma swojego kierownika, od którego wiele zależy. Choćby to, czy zostanie dopuszczony do egzaminu specjalizacyjnego i czy w związku z tym zostanie specjalistą. Na studiach spotkałam się z takim stwierdzeniem, że swoje przekonania należy odłożyć.

 

Jest Pani zaangażowana również w obronę życia dzieci poczętych.

– Zaangażowałam się w akcję „Szpitale bez aborterów”. Akcja rozpoczęła się 24 marca 2017 r., w Narodowym Dniu Życia. Chodzi o to, aby w Polsce nie zabijano nienarodzonych dzieci. Akcja ma informować, gdzie dokonywane są zabójstwa, a także ma wywierać presję na władze szpitali, aby zaprzestały uśmiercać niewinne dzieci. Niedawno byłam pod największą aborcyjną placówką w Polsce. Jest to jeden z warszawskich szpitali. W ubiegłym roku odnotowano tam ok. 120 legalnych zabójstw dzieci poczętych. W Polsce w 2016 r. zamordowano ponad 1000 dzieci, uczyniono to zgodnie z obowiązującym prawem.

Dlaczego broni Pani życia dzieci nienarodzonych? Czy powinno być ono chronione prawem bez wyjątków?

– Oczywiście, że tak. W Polsce obowiązuje ustawa z dnia 7 stycznia 1993 r. Dopuszcza ona trzy wyjątki, w których bez konsekwencji prawnych można zabić nienarodzone dziecko. Pierwszy, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia bądź zdrowia kobiety ciężarnej. Drugi wyjątek jest stosowany w przypadku, kiedy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu bądź nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Jeśli natomiast ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, wówczas mówimy o trzecim wyjątku. Każde życie jest ogromnie cenne, bez wyjątku, dlatego prawo powinno chronić w pełni każde dziecko. Staję po stronie poczętych dzieci, ponieważ one same się nie obronią.

Dziękuję za rozmowę.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Ewa Sądej

Aktualizacja 17 maja 2017 (18:32)

Nasz Dziennik