logo
logo

Zdjęcie: -/ Domena publiczna

W obronie chrześcijan Syrii i Iraku

Piątek, 19 maja 2017 (05:28)

Internauci domagają się gwarancji respektowania praw człowieka chrześcijan w Syrii i Iraku. Jak na ten apel zareaguje Organizacja Narodów Zjednoczonych?

Trwająca w Syrii i Iraku wojna pochłonęła życie setek tysięcy istnień. Wielu mieszkańców Bliskiego Wschodu musiało opuścić swoje domy, lecz mimo to ciągle nie mogą czuć się bezpiecznie. Wojna budzi w ludziach najgorsze instynkty, czego największymi ofiarami są chrześcijanie.

Chrześcijan żyjących w sąsiedztwie muzułmanów spotykają szykany, cierpienie i prześladowania. Wielu z nich oddało swoje życie za Chrystusa, stając się męczennikami XXI wieku. Dlatego też w ich obronie stanęli internauci. Tworząc specjalną petycję do sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterresa domagają się wymuszenia na władzach Syrii i Iraku respektowania praw człowieka i wolności religijnej.

„Kościoły chcą być miejscem, gdzie, w nadchodzących latach, będzie można odnaleźć nadzieję i współczucie, ale potrzebują zmian, które zagwarantują im przyszłość w ich ojczyznach” – czytamy w petycji.

Internauci podkreślają, że nie mogą przejść obojętnie wobec cierpienia którego codziennie doświadczają syryjscy i iraccy chrześcijanie. „Musimy dać im nadzieję” – podkreślają internauci.

Ale to nie jedyne żądania zawarte w petycji. Internauci chcą, aby Organizacja Narodów Zjednoczonych zaangażowała się w poprawę ekonomicznego bytu mieszkańców Bliskiego Wschodu, tak aby uchodźcy mogli bezpiecznie wrócić do swoich domów i wieść spokojne i szczęśliwe życie.

Chcą także, aby przywódcy religijni i organizacje wyznaniowe mogły „odgrywać kluczową i konstruktywną rolę w procesie pojednania i odbudowy społeczeństw Syrii i Iraku”.

Petycja zostanie przekazana sekretarzowi generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych w grudniu 2017 r. Jak dotąd poparło ją ponad 145 tys. osób. Możesz zrobić to i ty. Elektroniczny formularz znajdziesz TUTAJ.

RS

Aktualizacja 25 października 2017 (14:22)

NaszDziennik.pl