logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Oskarżenie dla ubeka

Piątek, 19 maja 2017 (21:54)

Popełnienie zbrodni komunistycznej, która w świetle prawa jest jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości, zarzuca prokuratura rzeszowskiego IPN ubekowi Józefowi O. Akt oskarżenia trafił dziś do Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Jak poinformowała NaszDziennik.pl prokurator Beata Śmiechowska, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Rzeszowie, Józef O., były funkcjonariusz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie, został oskarżony o popełnienie zbrodni komunistycznej, wyczerpującej jednocześnie znamiona zbrodni przeciwko ludzkości.

– Oskarżony Józef O. fizycznie i psychicznie znęcał się, w okresie od marca do sierpnia 1950 r., nad aresztowanym członkiem Stronnictwa Narodowego celem uzyskania określonej treści zeznań. W czasie wielokrotnych przesłuchań, przeprowadzanych także w porze nocnej, stosował wobec osadzonego formy fizycznego i moralnego znęcania się, ponadto przez okres sześciu dni i nocy przetrzymywał go w pozycji siedzącej na krześle – wyjaśnia prokurator Beata Śmiechowska.

Byłemu ubekowi za popełnione czyny grozi kara od 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Mariusz Kamieniecki

Aktualizacja 21 maja 2017 (15:58)

NaszDziennik.pl