logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: / -

W hołdzie świętemu jałmużnikowi

Niedziela, 18 czerwca 2017 (21:09)

Poczta Polska upamiętniła dzieło i postać św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego, wprowadzając do obiegu znaczek z perforacją w kształcie serca wraz z kopertą FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) i okolicznościowym datownikiem. Z kolei w Rzeszowie odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik św. Brata Alberta.

Adam Chmielowski to uczestnik Powstania Styczniowego, wrażliwy artysta malarz, który oddał życie ubogim, dostrzegając w nich samego Chrystusa. Przywdział habit Trzeciego Zakonu św. Franciszka i jako Brat Albert – pokorny jałmużnik i heroiczny apostoł miłosierdzia, niósł pomoc biednym, odrzuconym i bezdomnym. Był także założycielem wspólnot albertyńskich: Zgromadzenia Braci Albertynów i Sióstr Albertynek. Zmarł w opinii świętości 25 grudnia 1916 r. w Krakowie. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł Brata Alberta do chwały ołtarzy, beatyfikując go w Krakowie w 1983 r., oraz 12 listopada 1989 r. w Rzymie wpisując go do grona świętych. Relikwie Świętego znajdują się w sanktuarium Świętego Brata Alberta Ecce Homo w Krakowie. 2017 r. został ogłoszony przez Sejm oraz Episkopat Polski Rokiem św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego, a Poczta Polska w liturgiczne wspomnienie świętego upamiętniła ten fakt, wprowadzając do obiegu znaczek z perforacją w kształcie serca wraz z kopertą FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) i okolicznościowym datownikiem. Znaczek pocztowy zaprojektowany przez Andrzeja i Teresę Sowińskich o wartości 2,60 zł przedstawia fragment płaskorzeźby autorstwa Marcina Sobczaka i Adama Piaska z kościoła pw. Św. Brata Alberta w Gdańsku-Przymorzu, ukazującej postać świętego jałmużnika. Znaczek ze św. Bratem Albertem wraz z innymi wydawnictwami Poczty Polskiej upamiętniającymi Rok św. Adama Chmielowskiego można nabyć w placówkach Poczty Polskiej oraz sklepie internetowym.

Setną rocznicę śmierci, postać i dzieło św. Brata Alberta przypomina pierwszy w Polsce ponaddwumetrowy pomnik z brązu odsłonięty w sobotę przy Centrum Charytatywnym Diecezji Rzeszowskiej, z którego każdego dnia korzystają setki ubogich i potrzebujących. Pomnik przedstawia św. Brata Alberta otulającego płaszczem dziecko, z widocznymi za tymi postaciami symbolicznymi konturami Chrystusa z cierniową koroną.

Monument poświęcił ordynariusz rzeszowski ks. bp Jan Wątroba. Podczas Mszy św. przypomniał on postać św. Brata Alberta, przytaczając wydarzenia z jego życia – wskazując, że po Powstaniu Styczniowym, spotkaniu ze sztuką cel swojego życia odnalazł on dopiero w życiu zakonnym i posłudze ubogim, chorym i osamotnionym.

– Życiem pokazał, co to znaczy być wiernym Ewangelii, zachowywać ją aż do śmierci – akcentował ks. bp Wątroba.

Wskazał przy tym, że kontynuacją dzieła Adama Chmielowskiego zajmuje się Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, które tylko w woj. podkarpackim prowadzi kilkanaście schronisk dla bezdomnych i jadłodajni.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl