logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Muzeum w Markowej pod opieką państwa

Sobota, 24 czerwca 2017 (10:44)

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej przechodzi pod skrzydła Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort kultury będzie finansował w 95 procentach działalność placówki.

Umowę w tej sprawie podpisali w piątek w Markowej wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński oraz przedstawiciele zarządu województwa podkarpackiego.

Otwarte w marcu 2016 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę Muzeum w Markowej powstało z inicjatywy samorządu województwa podkarpackiego jako oddział Muzeum-Zamku w Łańcucie. Od 30 czerwca br. staje się samodzielną jednostką, nad którą pieczę będzie sprawował resort kultury. Umowa, która zakłada finansowanie z budżetu państwa, została zawarta na okres 10 lat. Resort kultury będzie przekazywał na działalność placówki dotację w wysokości jednego miliona złotych rocznie, z kolei samorząd województwa podkarpackiego dołoży 50 tys. zł.

Jak podkreślił wicepremier Gliński, muzeum w Markowej zasłużyło na państwową opiekę, bo pamięć o Polakach, którzy ratując Żydów, narażali się na represje, a często stawali się ofiarami niemieckich zbrodni, to obowiązek państwa polskiego.

– To jedyna taka placówka w naszym kraju, która nie tylko pokazuje prawdę o czasach Holocaustu w Polsce, ale także prowadzi edukację i organizuje wiele spotkań poświęconych historii polskich Sprawiedliwych – cichych bohaterów czasów II wojny światowej. Te działania są szalenie ważne dla tożsamości narodowej, ale zarazem jest to hołd złożony Polakom i polskim Żydom – ludziom, którzy w czasach największej próby zachowali człowieczeństwo – akcentował prof. Piotr Gliński.

Na przestrzeni kilkunastu miesięcy od otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, którego centrum jest odtworzony na podstawie materiału ikonograficznego w naturalnej skali dom rodziny Ulmów, odwiedziło ponad 50 tys. osób, w tym duża grupa z zagranicy. Na ekspozycji można zobaczyć m.in. książki z rodzinnego domu Ulmów, zeszyt szkolny córki Stasi, świadectwa oraz zdjęcia wykonane przez Józefa Ulmę. W Muzeum wykorzystano nowoczesne technologie ekspozycyjne, w tym narzędzia multimedialne, za pomocą których można zobaczyć poszczególne etapy historii życia i ukrywania Żydów przez Ulmów. Część ekspozycji została poświęcona zaangażowaniu Polaków, w tym również polskiego duchowieństwa w pomoc ludności żydowskiej. Prezentacje zostały przygotowane w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim.

Historię rodziny Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci ukazuje także wystawa pt. „Samarytanie z Markowej”, która gościła w wielu miastach Polski i świata. Kolejne miejsce, gdzie będzie można ją zobaczyć, to Parlament Europejski w Brukseli – ekspozycja zostanie zaprezentowana tam w przyszłym tygodniu.  

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl