logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Arch./ -

153. rocznica stracenia Traugutta

Piątek, 4 sierpnia 2017 (18:13)

Mija 153 lat od stracenia dyktatora Powstania Styczniowego Romualda Traugutta wraz z członkami Rządu Narodowego. Jutro w Warszawie odbędą się uroczystości przypominające to wydarzenie.

Uroczystości ku czci dyktatora Powstania Styczniowego odbędą się jutro, w sobotę, 5 sierpnia, pod Krzyżem Traugutta w Warszawie (róg ulic Zakroczymskiej i Sanguszki). Rozpoczną się one o godz. 16.50 od wystawienia warty honorowej.

O godz. 17.00  odprawiona zostanie Msza św. polowa na Stokach Fortu Legionów. Tuż po niej odbędzie się Apel poległych i złożenie wieńców.

Romuald Traugutt został aresztowany przez Rosjan nocą z 10 na 11 kwietnia 1864 roku. Trafił na Pawiak, a następnie został osadzony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Mimo przesłuchań nikogo nie wydał.

19 lipca Audytoriat Polowy podjął decyzję o zdegradowaniu go i skazaniu na karę śmierci. Wyrok wykonano 5 sierpnia 1864 r. przez powieszenie w okolicy Cytadeli Warszawskiej. Wraz z nim stracono Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego.

Więcej informacji o ciekawych wydarzeniach znajdziesz w naszej zakładce Zaproszenia.

RS

Aktualizacja 4 sierpnia 2017 (18:15)

NaszDziennik.pl