logo
logo

Zdjęcie: Bundesarchiv, Bild 101I-131-0596-29 / Knobloch, Ludwig / Licencja: CC BY-SA 3.0/ Wikipedia

Niemcy muszą zapłacić

Środa, 9 sierpnia 2017 (14:47)

Należą nam się reparacje wojenne od państwa niemieckiego; to skandal, że do tej pory nie otrzymaliśmy odszkodowania – uważa Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15. Jego zdaniem fakt, że w granicach Polski znalazły się tzw. Ziemie Odzyskane, nie ma nic wspólnego z reparacjami.

Rzymkowski, pytany w środę w Polskim Radiu 24, jak ocenia żądania części polskich posłów spłaty reparacji wojennych od państwa niemieckiego, powiedział, że „Polska była największą ofiarą II wojny światowej i te reparacje nam się jak najbardziej należą”. W jego ocenie, „to jest skandal, że do tej pory nie dostaliśmy ich [reparacji – PAP], a państwa takie, jak chociażby Belgia, do niedawna odbierały te środki”.

Poseł Kukiz'15 wyraził także zdziwienie, że „dopiero dwadzieścia osiem lat, odkąd Polska jest suwerenna i niepodległa, ten temat w sposób dający możliwości przedłożenia go na arenie międzynarodowej”, został poruszony.

Dopytywany, czy powinniśmy domagać się reparacji także ze strony Rosjan, Rzymkowski odpowiedział: „pamiętajmy, że jednak to Niemcy, III Rzesza Niemiecka, czyli poprzednik prawny Republiki Federalnej Niemiec, 1 września 1939 roku napadł na Polskę. Oczywiście szesnaście dni później, 17 września, wkroczyła Armia Czerwona, dogadana już wcześniej z Wehrmachtem niemieckim, ale pamiętajmy – Niemcy nie zapłaciły Polsce ani złotówki odszkodowań wojennych”.

Rzymkowski zaznaczył, że fakt, że Polska otrzymała po wojnie tzw. Ziemie Odzyskane nie ma nic wspólnego ze spłatą odszkodowań wojennych przez Niemcy. – To absolutnie nie ma nic wspólnego z reparacjami wojennymi – podkreślił. – Tak samo kwestia ziem utraconych na wschodzie – to nie ma nic wspólnego z reparacjami – dodał.

Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy mówił, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”. W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk w ubiegłym tygodniu wystąpił do Biura Analiz Sejmowych o przygotowanie informacji dotyczącej możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec; analiza ma być gotowa do połowy sierpnia.

RS, PAP

NaszDziennik.pl